Mobil 27 EKİM 2009 / 14:52

Pasifik'te sular yükseliyor

Küresel ısınma nedeniyle, suların öngörülenden hızlı yükselmesi sonucu, bazı okyanus adalarının beklenenden önce sulara gömülebileceği düşünülüyor.

Küresel ısınma nedeniyle, suların öngörülenden hızlı yükselmesi sonucu, bazı okyanus adalarının beklenenden önce sulara gömülebileceği düşünülüyor.


Fiji Güney Pasifik Üniversitesi'nden Profesör Patrick Nunn, Marşal Adaları'nın başkenti Majuro'da düzenlenen iklim konulu yuvarlak masa toplantısında konuşurken yöneticileri uyardı. Nunn, "Pasifik'te 2100'de yaşanabilir kaç ada kalacak, bilmiyorum" dedi.Nunn, 7 Aralık'ta Kopenhag'da Küresel İklim Zirvesi'nin başlayacağını hatırlatarak, Pasifik Adaları'nın zirveden yardım istemesini tavsiye etti.

Deniz seviyesindeki artışın, 2007'de Hükümetlerarası Uzmanlar Grubu'nun sunduğu öngörüden daha fazla olduğuna işaret eden Profesör Nunn, "Yüzyılın sonuna kadar denizler bir metreden fazla yükselecek gibi görünüyor" dedi.

"Ada halklarının tahliyesi en zor işlerden" diyen Nunn, "İnsanları, yüzlerce yıldır yaşadıkları adaların yaşanılacak yerler olmaktan çıkacağına inandırmak kolay değil" diye konuştu. Nunn, yöneticilerin, 2020'den itibaren adaları tahliye etmeyi planlaması gerektiğini söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun