Mobil 16 EYLÜL 2010 / 12:07

Park lambaları köpek dışkısıyla aydınlanıyor

Cambrigde'de hayata geçirilen projeyle hem çevre korunuyor hem de enerji sağlanıyor.

Cambrigde'de hayata geçirilen projeyle hem çevre korunuyor hem de enerji sağlanıyor.


Amerika'nın Massachusetts eyaletindeki Cambrigde'de bulunan bir parkın ışıkları enerjisini köpek dışkısından elde ediyor. Sanatçı Matthew Mazzotta'nın hayata geçirdiği "The Park Spark Project" ile büyük enerji tasarrufu sağlanması bekleniyor.

Mazzotta'nın projesi doğrudan MIT tarafından finanse ediliyor. Özel bir ‘metan düzenleyici' kullanan sistemin çalışma prensibi oldukça kolay ve uygulanabilir görünüyor. Köpek sahipleri köpeklerinin dışkılarını biyolojik olarak parçalanabilen özel poşetlere koyuyor ve metna düzenleyiciye fırlatılıyor.

Metan düzenleyici aslında silindirik bir konteynırdan başka bir şey değil. Bu konteynırda ayrıştırılan dışkılardan metan gazı elde ediliyor. Ortaya çıkan metan da tıpkı petrol gibi yanarak eski tip gaz lambalarına benzeyen park lambalarına enerji sağlıyor.

Sanatçı Matthew Mazzotta üretilen enerji ile çok daha fazlasının yapılabileceğini ifade ediyor. Yeni önerileri bekleyen Mazzotta'nın şimdiden karar vererek birkaç hafta içinde tamamlamak istediği projeler bulunuyor. Bu projeler arasında enerjisi aynı şekilde elde edebilen çay evi, projeksiyon makinesi ve patlamış mısır stantları bulunuyor.

Metan gazı organik maddelerden atmosfere yayılıyor. Köpek dışkısı, yiyecek, bitki kalıntıları gibi maddelerden ortaya çıkan metan gazının karbondioksitten 23 kat daha zararlı olduğu biliniyor.

Projeyle ilgili daha fazla bilgi için http://parksparkproject.com/home.html adresini kullanabilirsiniz.