Mobil 21 OCAK 2013 / 15:38

Parakod ile kredi kartları cep telefonlarında taşınacak

Kredi kartları cep telefonlarında taşınacak

Türkiye İş Bankası’nın Bilişim Sektöründe faaliyet gösteren iştiraki SoftTech tarafından geliştirilen Parakod uygulaması ile İş Bankası müşterileri, Ingenico POS’ları bulunan Parakod işyerlerinde kartlarını kullanmadan cep telefonları ile ödeme yapabilecek.İş Bankası, cep telefonları ile mağaza alışverişlerinde kredi kartı bulundurmadan istenilen ürün veya hizmetin satın alınmasını sağlayan “Parakod” adlı sistem, Android ve iOS işletim sistemlerinde çalışabiliyor. Sistem, bankanın anlaşmalı üye iş yerlerindeki Ingenico POS cihazları üzerinde kullanılabiliyor.

Uygulamanın ilk prototipi, SoftTech Ar-Ge ekibinin ödeme sistemleri üzerine yaptığı Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıktı. POS uygulaması Ingenico Türkiye tarafından geliştirilen projede, kullanıcıların telefona ekstra bir aparat takması veya SIM kartı değiştirmesi gerekmiyor. Kullanıcıların cep telefonlarından İşCep uygulaması içerisinde bulunan Parakod uygulamasına girerek, kullanmak istedikleri kartı seçmeleri yeterli oluyor. Proje kapsamında Bankamatik ve MaxiPara kartlar da kullanılabiliyor.

Uygulamada ödeme süreci son derece hızlı gerçekleşiyor. Kasada Parakod’la ödeme yapılmak istendiğinin beyan edilmesinin ardından Parakod uygulamasından kullanılmak istenilen kart seçilip, POS ekranında yer alan QR kod cep telefonu kamerasından okutuluyor. Ardından işlem cep telefonu üzerinden onaylanıyor ve son olarak POS terminaline kullanılan kartın şifresi giriliyor.