Mobil 26 EYLÜL 2012 / 15:09

Oyuncakçıların tabletini kim üretecek?

Oyuncakçıların tabletini kim üretecek?

Oyuncak mağazası Toys R Us zincirinin ABD’de başı yasal sorunlarla dertte. Sebep ise kendi tablet bilgisayarını geliştirmek için eski ortağının ticari sırlarını çaldığı iddiaları.BBC News haberine göre, Nabi tabletinin Los Angeles merkezli tablet üreticisi Fuhu’nun iddiası, mağaza zincirinin bu cihazın tasarımını, kullanıcı deneyimini ve online servislerini kopyaladığı yönünde. Toys R Us’ın ABD’de Fuhu’nun makinelerini satma hakkı eskiden vardı, ama bu anlaşma bir süre önce bozuldu. Konuyla ilgili Toys R Us ise yorum yapmaktan kaçındı.

Tayvanlı bilgisayar üreticisi Acer’ın da bir bölümüne sahip olduğu Fuhu, Kasım 2011’de tablet pazarına geçiş yapmadan önce internet yazılım sağlayıcısı olarak faaliyet gösteriyordu. Şirketin tablet pazarına geçmesinde ABD’deki Toys R Us ve Babies R Us zincir mağazalarında Nabi satacağını açıklaması belirleyici oldu.

Tablet, Angry Birds ve Fruit Ninja gibi popüler oyunlar kadar, matematik eğitim seti ve boyama uygulaması gibi detaylar yüklenmiş olarak satın alınabiliyordu. Hatta Noel zamanı Toys R Us yöneticileri, bu cihazın patlama yapacağı yönünde açıklamalar yapmışlardı.

Ancak Fuhu; mağaza zincirini hiç promosyon yapmamakla suçladı ve söz konusu süreçte sadece 20 bin adet tablet satıldığını bildirdi. 2012 Ocak’ında da Fuhu ve Toys R Us anlaşması sona erdi. Bundan tam sekiz ay sonra ise mağaza zinciri kendi Android tableti Tabeo’yu Ekim ayından itibaren ABD’de satmaya başlayacağını açıkladı.

Fuhu’nun iddiası; Tabeo’nun yazılım ekosistemi ve şirketin kurumsal tasarımı olan Nabi’yi korumak için kullanılan kelebek şeklinde tamponu kopyaladığı yönünde. Fuhu yetkilileri çok inovatif bir ürün geliştirdiklerini belirtirken, ucuz hesapların da markaya ve genel olarak çocuklara yönelik tablet pazarına zarar vereceğine dikkat çekti. Dava açan Fuhu’nun talebi, tüm Tabeo’ların kendine devredilmesi ve net belirtilmeyen maddi zararın karşılanması.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun