Mobil 13 AĞUSTOS 2010 / 13:02

Oturduğunuz yerden enerji üretin

Sallanan sandalye Rocking Chair kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürüyor. Ah bir de yağları eritse...

Sallanan sandalye Rocking Chair kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürüyor. Ah bir de yağları eritse...


Tasarımcı Shawn Kim babaannesinin sallanan sandalyesinden esinlenip kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürmeyi başaran konsept bir sandalye yarattı. Sandalyenin ileri geri sallanmasıyla oluşan kinetik enerjiyi elektriğe dönüştüren ürün, elde edilen enerjiyi depoluyor.

“İzleme mekanizması”na dayalı çalışan sandalyenin bünyesinde kinetik enerjiyi kullanılabilir elektriğe dönüştüren bir jeneratör bulunuyor. Bir radyonun çalışmasına ya da LED aydınlatmaya yetecek kadar üretilen elektrik bir bataryada depolanıyor. Üretilen bu enerji cep telefonu ve benzer cihazları şarj etmek için de kullanılabiliyor.

Tam bir çevreci olan sandalyenin üretiminde de geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılmış. Tasarım şimdilik kavram aşamasında, ne zaman piyasaya çıkacağı henüz belli değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun