Mobil 07 TEMMUZ 2009 / 09:42

Otomobil kişiliğine göre yol alır, yol verir

Şekil analiz araştırması yapan Slice, otomobiller ve kullanıcıları arasındaki benzerlikleri araştırıyor.

Şekil analiz araştırması yapan Slice, otomobiller ve kullanıcıları arasındaki benzerlikleri araştırıyor.


İnsanların kişilikleri seçtikleri otomobilin şemalini gerçekten belirler mi? Örneğin Florida Devlet Üniveristesi'nden bir Wolkswagen Beetle örneği veriyor. "İnce gövdesi, geniş gözlü dairesel aydınlatmalar, böceğin yuvarlak kabuğu, aslında bir çocuğun ya da kadının gülen yüzünü yansıtıyor. Bu klasik ve sevimli bir araba. Dominant değil, agresif değil. Böyle bir arabayı kullanan kişiye karşı, trafikte agresif duygular besleyeceğinizi düşünmem" diyor.


Beetle örneğinin kişilik spektrumunda tersi olarak, Mitsubishi Eclipse, Ford Mustang ve Dodge Charger modelleri gösteriliyor. Slice: "Yere yakın ve geniş gövdeleri, daha küçük ve agresif aydınlatmalar, bu sportif modellere çok daha erkeksi ve olgun bir ifade katıyor. Her biri; olgun, dominant ve güçlü bir kişiliği yansıtıyor" diyor. Slice ve ekibi, otomobillerin çeşitli aksesuarları üstündeki oynamalarla farklı müşteri profillerine uygun hale getirilebileceğini ve bunun satışları çok olumlu etkileyeceğini söylüyor. Slice, bir sonraki araştırmada otomobillerin kişiliklerinin, sürücülerin alışkanlıkları ya da tepkilerini yansıtıp yansıtmadığına odaklanacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun