Mobil 20 ARALIK 2012 / 10:58

OtelSonDakika, Foreks Grubu’ndan aldığı yatırımla kullanıcılarla buluştu

Akıllı telefon uygulaması OtelSonDakika, Foreks Grubu’ndan aldığı yatırımla kullanıcılarına Türkiye'nin birinci sınıf otellerinde, en düşük fiyatlarla konaklama olanağı sağlıyor. 

Şu an iPhone versiyonu bulunan, Ocak ayından itibaren Android cihazlarda da kullanılabilecek uygulama ile üst düzey otellerde en düşük fiyatlarla konaklamak mümkün olabiliyor. Türkiye'nin birinci sınıf otellerinde, en düşük fiyatlarla konaklamayı sağlayan OtelSonDakika ile otellerin o gün için uygun olan odaları, özel olarak sunulan son dakika fiyatları kolayca görüntülenebiliyor ve anında satın alınabiliyor. Fiyatların yanı sıra otelin konumu, odaların fotoğrafları ve otelin sunduğu tüm hizmetler de uygulama ile görüntülenebiliyor.

Uygulamayı geliştiren yazılım ekibinin başında bulunan ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun yazılımcı Ali İbrahim Aksakarya, turizm sektöründeki son dakika fiyatları kavramına yeni bir boyut kazandırmak istediklerini söyledi.

Uygulamayı geliştiren ekibin başında bulunan, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun yazılımcı Ali İbrahim Aksakarya, OtelSonDakika’nın Foreks Grubu’nun finans alanı dışında yatırım yaptığı ilk mobil uygulama olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri verdi:
“Otellerden aynı gece için son dakika fiyatları alarak en ekonomik şekilde konaklamak özellikle ABD’de yaygınlaşmaya başladı. Bu alanda yurtdışında hizmet veren başarılı mobil uygulama örneklerini inceledik ve benzer bir pazara Türkiye’de de ihtiyaç olduğu fikrinden yola çıkarak, yazılımcı arkadaşım Kaan Özdökmeci ile OtelSonDakika’yı geliştirdik. Uygulamanın geliştirme aşamasında anladık ki, aslında turizm sektöründe yepyeni bir pazar yaratıyoruz. Şimdiye kadar sadece aynı geceden başlamak üzere son dakika fiyatlarına odaklanan bir acente yok. Üstelik Türkiye’de sadece mobil platform üzerinde çalışan bir acente de yok. Bu nedenlerle, kurumsal deneyimleri daha fazla, pazarlama bilgisi ve yeteneği kuvvetli olan bir yatırımcı bularak iyi bir ekip oluşturmak istedik. Böylece yatırımcı arayışlarımız, uygulama geliştirme aşamasına paralel başladı. Aynı dönemde küresel bir girişimcilik programı olan Global Entrepreneurship Program’da final aşamasına kadar ilerleme başarısını gösterdik ve Foreks Grubu ile tanıştık. Birkaç görüşmeden sonra projenin tam ihtiyaç duyduğu formu oluşturarak Foreks Grubu ile anlaştık ve acente olabilmek için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) lisansımızı alarak çalışmalara başladık”

Ekip olarak bugüne kadar çok sayıda mobil uygulama geliştirdiklerine değinen Aksakarya, OtelSonDakika için turizm sektörünü tanıyan girişimci arkadaşlarını da ekibe dahil ettiklerini vurguladı. Geçtiğimiz yıllardan başlayarak, mobil uygulama alanında firmalarını güçlendiren, sektöründe pek çok mobil uygulama yazılımı geliştiren Foreks Grubu’ndan yatırım almanın çok önemli olduğunu belirten Aksakarya sözlerini şöyle sürdürdü;
“Turizmde son dakika fiyatları kavramına yeni bir boyut kazandıran uygulamada, Foreks Grubu’nun desteği sadece maddi olarak değil; bir yol gösterici olarak da bizim için çok değerli. 2013 yılındaki hedefimiz, OtelSonDakika’yı farklı mobil platformlar için geliştirmeye devam etmek ve Türkiye genelindeki otelleri kapsamak”

İş modeli Foreks Grubu’nun ilgisini çekti

OtelSonDakika’nın sunumunu izledikleri ilk andan itibaren ilgilerini çektiğini belirten Foreks Grubu Genel Müdürü Serra Berkol şöyle konuştu;
“Uygulamanın hem otellerin hem de kullanıcıların kazançlı çıkacağı bir iş modeline sahip olması ve sadece mobil cihazlar için geliştirilmiş olması en çok ilgimizi çeken konular oldu. Oteller o gece için uygun olan odalarını akıllı telefonlar üzerinden satıp kazançlı çıkarken, otel müşterileri de diğer tüm satış kanallarından elde edebilecekleri fiyatlardan çok daha düşük fiyatlar elde ederek kazançlı çıkıyorlar. Tüm bunlara ek olarak, Foreks olarak grubumuz bünyesinde finans alanında çeşitli projelere imza atan güçlü bir mobil proje ekibimiz var. OtelSonDakika ile ilk kez finans dışında bir alana giriş yaparak, ekibimizi diğer alanlarda daha güçlü kılmayı hedefliyoruz. Kısacası, mobil uygulama alanında büyüme hedefimiz doğrultusunda güçlü bir proje ararken, OtelSonDakika’yı ve projenin başarısına odaklanmış genç girişimci arkadaşlarımızı çok beğenerek yatırımcı olmaya karar verdik. OtelSonDakika’nın alanında önemli bir boşluğu başarıyla dolduracağına inanıyoruz”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun