Mobil 06 MAYIS 2010 / 06:17

Ölüm riski ülkelere göre değişiyor

Araştırmaya göre İzlanda, yetişkin erkekler için ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi, kadınlar için en yaşanılası yer.

Araştırmaya göre İzlanda, yetişkin erkekler için ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi, kadınlar için en yaşanılası yer.


Dünyanın önde gelen sağlık gazetelerinden The Lancet'ın yayınladığı araştırma, yetişkinlerin ölüm riskinin ülkelere ve yıllara göre farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor. Araştırma İzlanda'daki erkeklerin ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki kadınların dünyada en düşük ölüm riskine sahip olduğunu ön plana çıkarıyor.

Araştırma ülkelerin ölüm riskini azaltma konusunda nasıl ilerlediğine tanıklık etmemizi sağlıyor. Örneğin, 1990'da yayınlanan listede, kadınların ve erkeklerin en az ölüm riskinin bulunduğu ülkeler arasında ABD kadınlarda 34. ve erkeklerde 41.sıradayken, 2010 yılında kadınlarda 49. ve erkeklerde 45. sıraya iniyor. Bu durum ise ölüm riski konusunda ülkeyi düşük gelirli Şili, Tunus, Arnavutluk gibi ülkelerin arkasına itiyor. Yani ABD'de yetişkinlerin ölüm riski bu ülkelerde yaşayan insanlardan daha fazla.

Araştırma aynı zamanda ülkelerdeki ölüm riskinin yıllara ve belli faktörlere göre değişkenlik gösterdiği sonucunu çıkarıyor. AIDS'in 1990'lı yıllarda çok fazla arttığı Afrika'da ölüm riski en yüksek noktadaydı. Bazı ülkelerin artan geliri ise yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıkların artışına sebep olarak ölüm riskini arttırdı. Sigara kullanımı ise dünya çapında ölüm riskini ciddi ölçüde artırıyor.

Araştırmanın bir diğer önemli tespiti de kadınların genel sağlık durumunun erkeklere göre daha hızlı iyileşme gösteriyor olması. 1970 ve 2010 yılları arasında dünya çapında kadınların ölüm riski oranı yüzde 37 ve erkeklerinki ise yüzde 19 oranında düştü.

Erkelerde ölüm riski oranın en düşük olduğu ülke İzlanda, kadınlarda ise Güney Kıbrıs Rum Kesimi oldu. Kadınların yaşamasının zor olduğu ülkelerden biri de Rusya olurken, 2010'da Hindistan'da bir kadının yaşaması 1970 ABD'sine göre daha kolay hale geldi.

En düşük ölüm riskinin olduğu ülkeler yine bizi şaşırtmıyor ve listenin ilk üçünde, İsveç, Norveç ve Hollanda yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun