Mobil 08 MART 2010 / 12:07

Ölü domuzlar okyanuslardaki ölü bölgeleri araştıracak

Kasaptan alınan domuzlar okyanus derinliklerinin gizemini ortaya çıkaracak.

Kasaptan alınan domuzlar okyanus derinliklerinin gizemini ortaya çıkaracak.


Dedektifler, tekneden düştüğü için veya herhangi bir diğer nedenle okyanusun derinliklerini boylayan cesetlerin sırrını çözmek için ölü domuzlardan yardım alacak. Okyanustaki cesetlerin farklı ortamlarda farklı oranlarda çürüyerek bozulması, ölüm zamanının belirlenmesinde araştırmacılar için büyük bir engel oluşturuyor. Boyut ve vücut yapısı olarak insanla büyük benzerlikler taşıyan domuzlar ise bu konuyu aydınlatmak için kullanılacak.

Bu amaçla ölü domuzlar denizin belli derinliklerine bırakılacak ve zaman içinde vücutlarındaki bozulma oranı izlenecek. Sonuçlar, benzer koşullarda bulunan cesetlerin kesin ölüm zamanını tayin etmek için araştırmacılara önemli ipuçları sunacak.

Fakat araştırmanın kapsamı bu kadarla da sınırlı değil. Aynı araştırma, denizlerde ölü bölge olarak nitelendirilen oksijence fakir bölgelerin diğer deniz canlıları için bedava yemek uğruna ne kadar katlanılabilir olduğunu da ortaya koymayı amaçlıyor. Şimdiden ortaya çıkan sonuç oldukça şaşırtıcı: Çoğu deniz canlısı, yemek uğruna normalde katlanamayacakları ortamlara girmeyi göze alıyor. Buna yengeç, denizyıldızı ve karideslerin yanında köpekbalıkları da dahil.

Yapılan araştırmaların, denizlerin ölü bölgelerindeki ekosistemi ortaya koyma konusunda ilginç veriler sağlayacağı düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun