Mobil 09 NİSAN 2010 / 13:04

Oksijensiz yaşayan hayvan keşfedildi

Akdeniz'in derinliklerinde keşfedilen çok hücreli hayvan oksijensiz ortamda yaşıyor.

Akdeniz'in derinliklerinde keşfedilen çok hücreli hayvan oksijensiz ortamda yaşıyor.


Bazı bakterilerin ve tek hücreli canlıların oksijensiz yaşayabildikleri daha önceden de biliniyordu. Fakat ilk kez çok hücreli bir canlı grubundan üç yeni türün oksijensiz yaşayabildiği ortaya çıktı.

İtalya Marche Politeknik Üniversitesi araştırmacılarından biyolog Roberto Danovaro, Akdeniz'in dibinde yaşayan ve Loricifera grubuna ait oksijensiz yaşayan üç yeni türle ilgili, "Bu canlıların keşfi bize yeni bakış açıları sağlayacak" dedi.

Danovaro, oksijensiz yaşayan hayvanın yaklaşık bir milimetre boyunda olduğunu ve koruyucu kabuğunun içinde bir denizanası gibi göründüğünü belirtti.

Keşfedilen bu yeni türde, neredeyse her hayvan hücresinde bulunan ve besinleri kimyasal enerjiye çeviren mitokondri bulunmuyor. Bunun yerine Loricifera türlerinin tek hücreli organizmalarda bulunan, hidrojenozom adı verilen ve kimyasal enerji üretmek için oksijene gerek duymayan karmaşık bir yapıya sahip olduğu belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun