Mobil 11 KASIM 2010 / 10:28

Nükleer bombayı kraterinden tanıyacaklar

Araştırmacılar nükleer bombanın ardında bıraktığı kratere bakarak kimin ürettiğini anlayacak.

Araştırmacılar nükleer bombanın ardında bıraktığı kratere bakarak kimin ürettiğini anlayacak.


Suç araştırma birimlerinin olay yeri incelemesi sırasında buldukları ipuçlarından hareketle birçok suçu aydınlatabildiklerini biliyoruz. Peki ya bir gün birileri bir yerlerde nükleer bomba patlatmaya karar verirlerse ne olacak?

Arkasında dev bir krater bırakarak çevresindeki herşeyi buharlaştıran bir bombanın kalıntısı mı olur demeyin, oluyormuş. Son yapılan araştırmalara göre uzmanlar, nükleer patlamaların çevresinde yer alan yanmış kalıntılar ve cama dönüşen kum tanelerine bakarak bombanın nasıl bir bomba olduğunu anlayabileceklerini umuyorlar. Böylece bombanın yapısı ve içinde kullanılan materyallerden hareketle, bombayı üretenin kim olduğunu bulmayı umut ediyorlar. Konuyla ilgili olarak Trinity adı verilen 1945'teki ilk nükleer denemenin yapıldığı alanda gerçekleştirilen çalışmalar umut verici.

Haberin detaylarını bu adreste okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun