Mobil 09 HAZİRAN 2011 / 16:21

Nokia’da değişim süreci devam ediyor

Nokia’nın belirlediği yeni stratejilerde fikir ayrılıkları var. İçeriden gelen sesler sancılı bir değişim sürecine işaret ediyor. Nokia, şirketin teknoloji müdürünün ücretli izin aldığını açıkladı. Bir Finlandiya gazetesi ise müdürün izinden sonra işine dönecek gibi görünmediğini, anlaşmazlığın sebebinin ise strateji konusundaki fikir ayrılıkları olduğunu yazdı.

Helsingin Sanomat gazetesinin verdiği habere göre şirketin CTO’su Richard Green; Intel ile geliştirilen ve Microsoft’un Windows Phone işletim sisteminin kullanılacak, MeeGo işletim sisteminden vazgeçilecek olması kararından hiç memnun değil.

Nokia da, Green’in kişisel gerekçelerle bir süre izin aldığını belirtmesine rağmen, işe ne zaman döneceği gibi detaylar hakkında bilgi vermedi. Bu süreçte CTO pozisyonunda, Nokia Araştırma Merkezi Müdürü Henry Tirri görev yapacak.

Akıllı telefonda düşüş var

Nokia’nın mobil telefon pazarındaki liderliği bir süredir yıpranıyor. iPhone ve Android karşısında akıllı telefon pazar payını yitiren şirketin bir diğer derdi de, Asyalı rakiplerinin ucuz ürünleri.

Nokia’nın kendi Symbian platformundan Microsoft’un Windows Phone işletim sistemine geçişi yılın ilerleyen döneminde olacak. Şirketin CEO’su Stephen Elop bu planı bundan dört ay önce açıklamıştı.

Elop’un bu stratejisinin amacı, yazılım ve hizmet sunan bir telefon şirketini, Microsoft’un platformunda ‘en iyiyi’ sunan bir donanım olmaya odaklamaktı. Bu bir kimlik değişimi anlamını taşıyordu. Microsoft’un pek net olmayan Windows Phone platformu bile yatırımcılar için bir soru işareti.