Mobil 01 HAZİRAN 2011 / 10:30

Nokia yine alev alev yanıyor

Nokia'nın hisse senetleri tepetaklak oldu

Nokia'nın 2011 yılı 2. çeyrek gelir beklentilerini düşürmesi ve 2011 yılı gelir hedeflerini tehlikeye sokmasının ardından şirketin hisse senedi fiyatları son 1 yılın en düşük seviyesine geriledi. Nokia'nın geçtiğimiz gün yaptığı "2011 yılı gelir hedefimizi tutturamayabiliriz" açıklamasının ardından şirketin hisseleri serbest inişe geçti. Öyle görünüyor ki şirket, Çin ve Avrupa'da kendi markasına yönelik azalan ilgi ve Android'in yükselişiyle bir türlü baş edemiyor. Şirketi kurtaracağı düşünülen (ed: ve bizim de buna gerçekten inandığımız) Windows Phone 7 işletim sistemine sahip Nokia'ların 2011'in 4. çeyreğinden önce hazırlanamayacak olması da şirketin bu kötü gidişini körüklüyor.

İşin garip tarafı, 90'ların ortasında sağlamlığından da öte "Çabuk anlaşılır ve kolay kullanılan arabirimi" sayesinde tüketicilerin hızla sahiplendiği ve bir zamanlar ikinci el otomobil gibi yatırım aracı muamelesi gören bir markanın, yazılım ve inovasyon konusunda kendisinden beklenileni verememesi nedeniyle bu duruma düşmesi.

Öyle görünüyor ki Nokia'nın bu gidişatı yıl sonuna kadar sürecek. Sonrasında ne olacağını da hep birlikte göreceğiz.

Bu arada Nokia'nın Fransa ve İspanya'daki çevrimiçi dükkanlarını kapattığını da not düşelim.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun