Mobil 14 OCAK 2013 / 15:57

Nokia ve Microsoft'un keyfi yerine geliyor

Nokia Apple'dan 1,5 kat daha iyi

Nokia, geçtiğimiz çeyrekte 4,4 milyon adet Lumia sattığını ve performans rakamlarının beklediğinden iyi olduğunu açıklamıştı. Rakamlara biraz daha yakından bakalım istedik. Bundan 1 yıl kadar önce, Nokia'nın çiçeği burnunda CEO'su Stephen Elop'un şirket çalışanlarına yolladığı notun içinde yer alan "Yanan bir platformun üzerindeyiz" sözleri, şirketin bir süredir içinde bulunduğu durumu gayet güzel özetliyordu.

Ardından Nokia'nın Microsoft ile birlikteliği gündeme geldi, olur dendi olmaz dendi ama görünen o ki oluyor. Özellikle geçen hafta açıklanan rakamlar şirket açısından gayet umut verici.

Marketwatch sitesi uzmanlarından Nigam Arora da bu etkileyici dönüşten hareketle Nokia rakamlarına biraz daha yakından bakmaya karar vermiş ve neler gördüğünü satır satır özetlemiş.

Arora özetle şunları söylüyor:

- Nokia, 2012'nin son çeyreğinde servis ve cihaz gelirlerinin beklentilerinden daha iyi performans gösterdiğini ve kar etmeye başladıklarını söylüyor.

- Bu dönemde Nokia toplam 15,9 milyon cihaz satmış. Bunların 9,3 milyonu alt seviye dokunmatik ürün olarak tanımlanabilecek Asha serisine ait. Lumia'nın satıştaki payı 4,4 milyon, geri kalan 2,2 milyon ise Symbian tabanlı (Asha'nın Lumia'yı ikiye katlaması burada özellikle dikkat çekilmesi gereken bir ayrıntı).

- 2012 son çeyrekte akıllı cihazların şirkete getirisi 1,2 milyar avro.

- Bu dönemde şirketin operasyonel giderlerden de önemli ölçüde tasarruf ettiğini söyleniyor.

Bu haberler bir yandan Microsoft'u da sevindiriyor. Çünkü Nokia'nın bundan sonraki akıllı ürünlerinin temelini Windows Phone işletim sistemi oluşturuyor.

İşler böyle yolunda giderse, Microsoft'un Android'e olan atağı zamanla yerini bulacak gibi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun