Mobil 09 ŞUBAT 2012 / 15:56

Nokia üretimde Avrupa'yı terkediyor

Nokia 4 bin çalışanıyla yollarını ayırıyor

Nokia, maliyet nedeniyle Avrupa'daki üretim tesislerini Asya'ya nakledeceğini açıkladı. Bu da ağırlıklı olarak montaj hattında çalışan 4 bin kişinin işinden olması anlamına geliyor.  Uzun zamandır zorlu ekonomik koşullar ve rekabet baskısı altında kalan Nokia, Avrupa'daki üretim tesislerini Asya'ya kaydırma ve buradaki 4 bin kişilik iş gücünü de Asya'ya transfer etme kararı aldı. Bu durum, özellikle montaj hattında çalışan yaklaşık 4 bin Nokia çalışanının işinden olması anlamına geliyor.

Bununla birlikte üretim sürecinin Asya'ya kaydırılmasının, Avrupa'daki tesislerin kapısına toptan kilit vurulması anlamına gelmediği belirtiliyor. Nokia, üretimi Asya'da yaptırırken yerelleştirme ve ürünleri son şekline getirme süreçlerini bu tesislerde sürdürmeye devam edecek. Böylece Nokia bir anlamda Apple'ın "Kaliforniya'da dizayn eder, Çin'de üretiriz" felsefesini kendi işine uyarlamış oldu.

Windows Phone şirkete can suyu mu olacak?

Bu arada Nokia yöneticileri, verdikleri demeçlerde Windows Phone ile yola devam etme stratejisine büyük umut bağladıklarını belirtiyorlar. Ayrıca şirketin bir B planı olmadığını, B planının "A planının mutlaka çalışması" olduğunu söylüyorlar.

Nokia, geçtiğimiz aylarda 1 milyon Lumia cep telefonunu pazara sunmayı başarmış olsa da son 3 çeyrek boyunca net zarar açıklamaktan kurtulamadı. Şirketin pazara sunduğu akıllı telefon miktarı yüzde 31 azalırken, telefon satışları yüzde 29 düştü. Yine de Morgan Stanley Nokia'nın 2012'de Windows Phone tabanlı 37 milyon cihaz piyasaya vereceğini, 2013'te bu rakamın 64 milyona ulaşacağını öngörüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun