Mobil 08 HAZİRAN 2011 / 17:33

Nokia Türkiye'de neler yapıyor, neler yapacak?

Nokia Türkiye'de neler yapıyor, neler yapacak?

Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan ve Nokia Türkiye Servisler ve Çözümler Müdürü Salih Özkan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Biz de aklımızdaki soruları kendilerine yönelttik, cevapları derledik. Dünya genelinde son yıllarda hızlı bir performans düşüşü yaşayan Nokia, akıllı telefonlarda Microsoft ile gerçekleştirdiği işbirliği konusunda büyük umutlar besliyor. Peki ama dünya genelinde sıkıtı yaşayan markanın Türkiye'deki durumu ne, Nokia Türkiye bundan sonraki adımlarında neler planlıyor ve tüm bu yaşananlar Nokia Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Madde madde yazalım...

1. Uygulama alanında neler oluyor?

 • Ovi Store markası bundan böyle Nokia Store olarak anılacak. Israrla üzerinde durulduğu üzere bu durum Ovi uygulama mağazasının kapanması anlamına gelmiyor, sadece bir isim değişikliğinden ibaret.

 • Ovi Store'a gösterilen ilgi açısından Türkiye şu anda 3. sırada. Nokia özellikle yerli uygulama üretimi konusu üzerinde hassasiyetle duruyor ve geliştiricileri cesaretlendirmek için eTohum gibi girişimci-yatırımcı ağlarını devreye sokuyor. Sadece bu konuyla ilgilenmek üzere Nokia Türkiye'de ekip genişletildi.

 • Şu an seçilen 3 geliştirici şirketin ürünleri, Nokia uygulama mağazalarında ön plana çıkarılıyor. Bu uygulamaların bazıları 500 binden fazla kez indirildi.

 • Uygulamalarda öncelikle odaklanılacak konular  navigasyon ve eğlence. Bu konuda Nokia HTML5, Flash gibi platformlara hakim geliştiricilerle iş birliği yapmak istiyor.

 • Nokia Türkiye, önümüzdeki 6 aylık dönemde 50 yeni yerel uygulamayı uygulama dükkanına eklemeyi hedefliyor.


2. Symbian ve Windows Phone 7 platformlarının durumu ne olacak?

 • Nokia, 2011 yılının dördüncü çeyreğinde ilk Windows Phone 7 ürünlerini piyasaya sürmeyi hedefliyor. Ürünlerin Türkiye'ye girişi ise 2012'nin ilk yarısını bulabilir.

 • 2013'e kadar her iki platformda da akıllı cihaz üretiminin devam etmesi bekleniyor. Daha sonra Windows Phone 7 ana platform haline dönüşecek. Symbian platformu ve Symbian tabanlı cihazlar 2016 yılına kadar desteklenmeye devam edecek.

 • Symbian uygulamalarının Windows Phone 7 platformuna aktarılması ve Windows Phone 7 ortamı için uygulama hazırlanmasına yönelik tüm geliştirme araçları geliştiricilere ücretsiz olarak sunulacak.


3. Kurumsal pazara yönelik stratejiler neler?

 • İlginçtir ki Nokia bazı akıllı telefonları tasarım olarak kurumsal kullanıma yönelik gibi görünseler de halen son kullanıcı tarafında daha çok tercih ediliyor. Bununla birlikte Nokia kurumsal tarafta daha fazla yer almak istiyor.

 • Nokia'nın gözlemleri kurumsal tarafta akıllı telefonların daha çok finans ve mesajlaşma amacıyla kullanıldığını gösteriyor. Dolayısıyla şirket bu iki alanı kurumsal kullanımda var olmak için uygulama geliştirme noktasında öncelikli hedefler olarak görüyor.


4. Kayda değer başka neler konuşuldu?

 • Sadece akıllı telefon pazarını değil, her türlü fiyat ve kullanıcı segmentini hedefleyen markanın bundan sonraki büyük hedefi şimdiye dek hiç cep telefonu kullanmamış sıradaki 1 milyar kişiyi cep telefonu sahibi yapmak ve internete bağlamak.

 • Nokia'nın Microsoft ile yaptığı anlaşmanın ve şirketin bu işten tam olarak ne kazanacağının detayları açıklanmıyor. Bununla birlikte şirket, Gartner'in geçtiğimiz aylarda yayınladığı öngörüden hareketle 2015 yılında Windows Phone işletim sistemi platformunun akıllı telefonlara yönelik işletim sistemleri arasında 2. sırada yer alacağına dair habere büyük umut bağlamış gibi görünüyor.

 • Bundan birkaç yıl önce cihazları içerikle bütünleştirme stratejisinin bir parçası olarak duyurulan ücretsiz müzik servisleri artık yok. Bu servisler tamamen ortadan kalkmış değil, ama artık parayla içerik satan bir dükkan olarak yer alıyor.

 • Markanın N8 ve C7 modelleri amiral gemisi olarak görev yapıyor. E72 halen popülerliğini devam ettiren bir model. Çok yakında çıkacak olan ve hem QWERTY klavye, hem dokunmatik ekran barındıran Nokia E6 ise E72'nin yerini alacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun