Mobil 29 TEMMUZ 2011 / 13:22

Nokia tahtını yitirdi, ilk 3’te kalma çabasına girdi

Apple ve Samsung, birçok sorunla boğuşan Nokia’nın 15 yıllık akıllı telefon satışlarındaki liderliğine yılın ikinci çeyreği itibariyle son verdi.Communicator modelinin piyasaya çıktığı 1996 yılından beri Nokia, akıllı telefon pazarında egemenliğini koruyordu. Ama iki büyük rakiple mücadele ve satışlarındaki sert düşüş şirketi de, sektör büyümesinin genel olarak yavaşladığı haziran ayına kadarki üç aylık süreçte, birincilikten üçüncülüğe çekti.

Yılın ilk çeyreğinde Apple, 20,3 milyon iPhone sattı. Hem de iPhone 4 modeli piyasaya çıkalı bir yıldan fazla olmasına rağmen. Genelde akıllı telefon modellerinin başarısı, normalde bu kadar uzun sürmüyor.

Samsung’un ise söz konusu çeyrek dönemde 19 milyon akıllı telefon sattığı tahmin ediliyor. Bu da, Nokia’nın 16,7 milyon adetlik satışının üstünde. Bu dönemde Samsung, Google’ın Android yazılımını kullanan akıllı telefonlara yönelik artan talepten olumlu etkilendi.

Akıllı telefon pazarı büyümeye devam ediyor

Samsung’un Galaxy modeli ise özellikle S2 Android modeli ile büyük bir popülarite elde etti. Konuyla ilgili bir araştırma yayınlayan Strategy Analytics’e göre akıllı telefon pazar hacmi bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 büyüdü. ABI Research’ün büyüme tahmini ise biraz daha mütevazi: Yüzde 62.

Strategy Analytics tahminlerine göre, söz konusu çeyrekte toplam cep telefonu pazarı 361 milyon oldu. IDC’ye göre daha sade telefonların satışları ise bir önceki yıla göre yüzde 4 azaldı. Bunun sebebi ise harcamalardaki temkinli tutum ve akıllı telefonlara geçiş oldu. Bu unsurlar, özellikle ABD, Japonya ve Batı Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde öne çıktı.

Türlü sıkıntılarla boğuşan Nokia, hacim bazında aslında hala dünyanın en büyük telefon üreticisi. Ama şirketin telefon satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 azaldı. Bu azalma da, tüm cep telefonu pazarında Samsung’un Nokia ile arasındaki farkı kapatmasına fırsat verdi. Bu yüzden bazı analistlere göre, Samsung gelecek yıl dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun