Mobil 20 EYLÜL 2011 / 08:53

Nokia'nın Symbian'lı telefonları için Anna güncellemesi hazır

Nokia, Symbian işletim sistemli akıllı telefonları için uzun süredir beklenen Symbian Anna yazılım güncellemesini Türkiye pazarına sundu. Symbian Anna, yeni bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra bazı geliştirilmiş özelliklerden yararlanmayı da mümkün kılıyor. Symbian Anna’yı bilgisayar bağlantısıyla Ovi Suite’in son sürümünü kullanılarak ya da doğrudan akıllı telefonlara indirmek mümkün (ed: bazı arkadaşlardan duyduğumuz kadarıyla bu işi Ovi Suite üzerinden yapmak daha mantıklıymış).

Symbian Anna Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ve Nokia E7 modellerinin sunduğu kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştiriyor. Symbian Anna Nokia akıllı telefonlarına yeni kullanıcı arayüzü, dik konumda kullanılabilen sanal Q klavye, bölünmüş ekranda (split-screen) mesajlaşma, geliştirilmiş haritalar, tarayıcı ve güvenlik özellikleri gibi pek çok yenilik getiriyor.

Symbian Anna neler getiriyor?

• Yeni kullanıcı arayüzü. Symbian Anna, Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ve Nokia E7 modellerine canlı ikonlar ve çoklu kullanım özellikleriyle yeni bir görüntü sağlıyor. Split screen özelliğiyle dokunmatik ekranı kullanarak yazmak çok daha kolay. Artık dik konumda da kullanılabilen sanal Q klavyede yazarken aynı anda mesajlaşma geçmişini, web sayfalarını, kontakları görmek mümkün.

• Haritalar ve navigasyon. Symbian Anna daha iyi arama fonksiyonu, yeni toplu taşıma rotaları, Facebook, Foursquare ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerine check-in yapabilme özellikleriyle daha gelişmiş harita fonksiyonları sunuyor.

• İnternet. Daha hızlı ve kullanımı kolay internet tarayıcısıyla sayfalar daha hızlı yükleniyor ve kullanıcılar hareket halindeyken sitelere daha kolay bağlanabiliyor.

• İş amaçlı kullanım. Symbian Anna daha gelişmiş veri şifreleme özelliği sayesinde akıllı telefonlarını iş amacıyla kullanmak isteyenler için güvenli kullanım imkanı sağlıyor. Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ya da Nokia E7 model akıllı telefonlarını iş amacıyla kullananlar IPSEC ve SSL VPN özelliğiyle artık şirket intranetlerine daha güvenli şekilde girebilirler.

• Yakın Alan İletişimi (NFC). Symbian Anna yazılımı aynı zamanda Nokia C7 üzerindeki NFC donanımını da aktif hale getiriyor ve kullanıcılar telefonlarını yalnızca birbirine dokundurarak kontaklarını, fotoğraflarını, videolarını paylaşıp oyun oynayabiliyor, Nokia ve diğer telefonların NFC özellikli donatılarıyla kolayca eşleşebiliyor ve check-in ve daha da fazlasını yapmak için NFC etiketlerini okuyabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun