Mobil 25 OCAK 2012 / 15:14

Nokia N9 ve Lumia neden siyah, kırmızı ve mavi?

Nokia N9 ve Lumia neden siyah, kırmızı ve mavi?

Son akıllı telefonlarıyla satış beklentilerinin üstüne çıkan Nokia’nın yeni nesil akıllı telefonlarında neden üç renk üzerine yoğunlaştığı ortaya çıktı.Nokia’nın N9 ve başlattığı ve Lumia ile devam ettirdiği yeni nesil tasarım anlayışında neden siyah, kırmızı ve mavi renkler üzerine vurgu yaptığı ortaya çıktı. Sebebi tahmin ettiğinizden de basitmiş meğer: Siyah, kırmızı ve mavi baskı teknolojilerinde kullanılan CMYK’nın açılımından başka bir şey değil.

CMYK baskıda dört temel işlem renginin kısaltmasından oluşuyor. Cyan: Cam göbeği, Magenta: Galibarda, Yellow: Sarı, Key (black): Siyah. Nokia tasarımcıları, baskı sistemlerinde kullanılan CMYK renk diziliminin artık evrensel bir standarda oturmuş olması ve geniş kullanıcı kesimleri tarafından tanınması nedeniyle böyle bir renk stratejisine gittiklerini belirtiyorlar.

Burada eksik olan renk ise sarı. Şimdilik Nokia’nın N9 veya Lumia serisinde sarı renk yok, ama sarı rengin piyasaya çıkacağına dair sızan bazı bilgiler var. İlla bu üç rengin dışında bir şeyler isteyenlerin ise şimdilik beyaz ile idare etmesi gerekecek.Bloomberg'te yer alan habere göre, Nokia'nın Lumia serisi telefonlardan 1.3 milyon adet sattığı tahmin ediliyor. Rakam, iPhone ya da Android'ler için düşük görünse de ilk kez piyasaya sürülen ve bambaşka bir işletim sisteminin kabullenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Nokia, yeni seri telefonlarında rengi materyalin üzerine boyayla kaplamak yerine doğrudan telefonun üretildiği materyali renkle harmanlamayı tercih ediyor. Böylece telefon çizilse dahi alttan aynı renkteki materyal göründüğü için alet çiziği göstermiyor.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun