Mobil 28 KASIM 2011 / 10:33

Nokia N9 incelemesi: Gece yarısı olmadan kül kedisi karşımızda

Nokia N9: Gece yarısı olmadan kül kedisi karşımızda

Nokia'nın Intel ile birlikte geliştirip daha sonra vazgeçtiği MeeGo işletim sistemini taşıyan ilk ve son telefonu Nokia N9'un yalın tasarımında insanı çarpan bir şeyler var... Basitlik... Yani bir tasarımdan fonksiyonu etkilemeyecek tüm detayları çıkardığınızda ortaya çıkan yalın, öz. Çok da sevdiğim bir tanım vardır basitliğe dair: "Basitlik, yapmayacağınız işleri maksimize etme sanatıdır" der.

İşin ironik tarafı, basitliğe ulaşmak karmaşık bir yapı koymaktan her zaman için çok daha zordur. Her neyle uğraşıyorsanız uğraşın, uğraştığınız şeyi çok iyi özümsemenizi gerektirir. Çünkü neyin gerekli olmadığına kadar vermek için önce neyin gerekli olduğunu bilmek gerekir. Einstein'in söylediği gibi: "Bir şeyi basitçe anlatamıyorsanız yeterince anlamamışsınız demektir."

Nokia, N9 ile bunu nihayet anlamış görünüyor. 2007'de piyasaya çıkan ilk iPhone'dan neredeyse 15 yıl önce bile cep telefonu üreten bir dünya devi olmasına rağmen, tecrübesini üst uç akıllı telefon piyasasında rekabet edebilecek bir tasarım diline yansıtabilmesi 2011'in sonlarına kadar sürdü.

Ama neticede sonuç inanılmaz. Gerçekten inanılmaz. Telefonda neredeyse hiçbir tuş yok ama tüm fonksiyonlar yerli yerinde. Dokunmatik yüzey üzerindeki kavisli kaplama, sanki sahildeki bir çakıl taşına dokunuyormuşsunuzcasına doğal. Arka ışıklandırmaya ihtiyaç duymayan ve tam siyah görüntü verebilen OLED ekran dinlenirken kendini mutlak karanlığa teslim ediyor, ortasında geceleri de parlayan küçük bir saat hariç...

Telefonu açtığınızdaysa sizi göz alıcı parlaklıkta bir renk cümbüşü bekliyor. Ustaca tasarlanmış simgeler, biri tamamen sosyal akışların takibine odaklı 3 adet ana ekran dizilimi ve sanki mermerden yapılmış bir misketi pürüzsüz bir masanın üzerinde kaydırırcasına dokunuşlarınıza cevap veren bir uygulama arayüzü... HP'nin WebOS'u geliştirmeye son vermesinin ardından, MeeGo gibi bir mobil işletim sisteminin sahipsiz kalmasına insanın isyan edesi geliyor.

Burada size ürüne dair diğer birçok sitede yer alan 8 megapiksel kamera, 480x854 piksel ekran çözünürlüğü gibi detaylardan bahsetmemin bir anlamı yok. Çünkü tüm bunların birleşimiyle ortaya çıkan şey sanki elinizin bir uzantısı gibi. Bu hissi tarif etmek gerçekten güç, ve böyle bir hissi oluşturmanın ancak böyle bir sadelikle mümkün olabileceğini hissediyorsunuz.

Teknik özelliklerden gayet iyi anlayanlar Android ve benzeri platformların peşinde koşarken, hayatın içinden milyonlarca kişinin gidip iPhone almasının arkasında yatan en önemli sebeplerden biri de işte bu adını koyamadıklarınız.

Belki de burada sözü GSM Arena'nın incelemesinin sonunda yer alan ifadelere bırakmak daha anlamlı olacak:
"Güzel. Yalın. Göz alıcı. Sadece ekrandan ibaret bir deneyimi, basitlik kavramının olabilecek en uç noktasına taşıyan muhteşem bir tasarım. Zamanın ve mekanın kesinlikle çok ötesinde.

Ama geç kalmış. Tıpkı gece yarısından önce eve yetişmeye çalışan bir kül kedisi gibi. Kendi yaratıcısının bile onu terk ettiği dünyada elinden tutacak birilerini arıyor. Ne kadar güzel olduğuna baktıkça yanlış zamanda, yanlış yerde karşılaşmanın hüznü çöküyor parmaklarınıza.

Ama bu işin sonunda pişmanlık yok. Yaşayacağınız bu masal belki mutlu sonla bitmeyecek, ama yine de birlikte geçireceğiniz her dakikadan büyük keyif alacaksınız. Çünkü güzelliğinin bedelini ödemeye hazırsanız, başka hiçbir telefona benzemeyen bir telefona sahip olacaksınız."

Eğer satın alacağınız telefonda uygulama zenginliği ve genişleme özelliği mutlaka beklediğiniz bir şeyse MeeGo platformunun beklentilerinizi karşılamakta zorlanacağını kabul etmek lazım.

Ama bir akıllı telefondan beklentiniz e-posta iletişimi, sosyal hesapların takibi, uydu navigasyon, ses ve video gibi fonksiyonlara odaklanıyorsa tüm bu özelliklerin Nokia N9'da doğuştan yer aldığını belirtmekte fayda var.Nokia'nın Microsoft ile ortaklığının ürünü olan Windows Phone 7 işletim sistemiyle çalışacak Lumia 800 modelinin aynı tasarımı paylaşacak olması işin sevindirici bir tarafı.

Aklımdaki tek soru, acaba Windows Phone 7 ile gelen butonlar bu yalınlığa yakışacak mı?
YORUMLAR
Cemal 01 OCAK 2012 / 19:09 0 0
Nokia N9'u satın alalı iki hafta oldu. Yaptığım en isabetli işlerden biri diyebilirim. Zarif,seksi,minimalist,harika bir tasarımı var.Gövdesi kaliteli. Kullanımı alabildiğine kolay ve zevkli. "Swipe" yani kaydırma özelliği ve multi-tasking yeteneği inanılmaz ! Klavyesi, e-postası, web taraması hepsi mükemmel ! Eğer, uygulama ya da oyun manyağı değilseniz bu telefonu hararetle tavsiye ederim. Gidip, 2.000-2.800 TL. verip (yani kazıklanıp)iPhone 4 veya iPhone 4S ya da tasarım/işletim sisteminin kullanışlılığı ve kararlılığı bakımından N9'un eline su dökemeyecek Samsung Galaxy SII (1.700 TL)alacağınıza 1.560 TL'ye Nokia N9 alın derim.

Erdem Bey 10 üzerinden 7 vererek alabildiğine cimri davranmış ! :) Telefonun yegane eksisi uygulama dükkanının görece zayıflığı. Ama, zaten, kaydadeğer tüm uygulamalar ve oyunlar üzerinde yüklü geliyor. Uygulama dükkanı da her geçen gün zenginleşiyor. Otomatik güncellemelerle yazılım kaynaklı eksiklikler de gün be gün gideriliyor. Nitekim, Erdem Bey de incelemesinin sonunda: " diğer tüm eksikliklerin hepsinin de ufak yazılım makyajları ile giderilebilecek nitelikte, yani diğer bir deyişle küçük çaplı olduğunu söyleyebiliriz" demesine rağmen haksız yere düşük not vermiş. Ben olsam, bu telefona 10 üzerinden 10 verirdim (Hadi, hatırınız kırılmasın, bir notu da uygulamalar için kırpıp, 9 verelim :)

Son olarak, incelemeler ne derse desin, sonuçta bir ürünün başarısını kullanıcı memnuniyeti ya da memnuniyetsizliği belirler. Nokia N9, kullanıcı memnuniyeti en yüksek telefonlardan biridir. Bunu daha iyi görmek için aşağıdaki amazon.com linkini tıklamanızı ve sonuna kadar dikkatle okumanızı öneririm:

http://www.amazon.com/Nokia-Unlocked-MeeGo-Touchscreen-Black/product-reviews/B005HA4W7K/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt/175-5383047-3944919?ie=UTF8&showViewpoints=1

Saygılarımla,

Cemal Erbay
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun