Mobil 10 ŞUBAT 2011 / 10:06

Nokia krizde olduğunu itiraf etti

Nokia CEO’su Stephen Elop akıllı telefon tarafında Google ve Apple’ın yakaladığı başarının gerisinde kaldıklarını itiraf etti.

Akıllı telefon pazarında hala liderliğini koruyan Nokia bu kez kendini eleştirdi. Nokia CEO’su Stephen Elop’un çalışanlarına yolladığı mesajın basına sızmasıyla ortaya çıkan bu itirafta Nokia’nın rakiplerin yenilikçi uygulamaları ve ürünleri karşısında rekabet etmekte zorlandığı ima edildi.Elop yazdığı mesajda Nokia’nın pazar payını ele geçiren yenilikçi rakiplerle çevrili yanan bir platformun üzerinde durduğunu belirtti. Mesajında Google’ın Android işletim sistemi ve Apple’ın iPhone başarısını örnek gösteren Elop, bu yeniliklere savunmasız yakalandıklarını söyledi.Mesajında iPhone’nun 2007 yılında piyasaya çıktığını ve hala iPhone’a yakın bir ürün sunamadıklarını belirten Elop, Android işletim sisteminin sadece iki sene önce sahneye çıktığını ve akıllı telefon piyasasında Nokia’nın liderliğini ele geçirmesini inanılmaz olarak değerlendirdi.Nokia dünya çapında akıllı telefon piyasasında hala liderliğini korusa da şirketin pazar payı büyük ölçüde düşüşte. Nitekim IDC raporları da şirketin pazar payının 2009’da yüzde 38’den 2010’un sonunda yüzde 28’e düştüğünü gösteriyor.Elop gönderdiği bu mesajda sadece Apple gibi güçlü rakiplerden değil Çinli üreticilerden de yakınıyor. Elop, “Hızlılar, ucuzlar ve bize meydan okuyorlar” diye tanımladığı Çinli üreticileri akıllı telefon pazarı dışında da Nokia için bir tehdit olarak görüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun