Mobil 19 NİSAN 2012 / 15:35

Nokia ilk çeyrekte 1.76 milyar dolar kaybetti

Fin şirket yaptığı açıklamayla, 2012 ilk çeyreğinde mobil cihaz satışların bir önceki çeyreğe göre yüzde 40 azaldığını duyurdu. Nokia CEO'su Stephen Elop, beklediklerinden fazla rekabetle karşılaştıklarını itiraf etti.Birçok işten çıkarmayla gündeme gelen ve Finlandiya ekonomisinin tamamına etki eden Nokia, 2012’nin ilk çeyreğinde kötü finansal sonuçlarla karşımıza çıktı.

Şirketin açıkladığı rakamlara göre, yeniden yapılanma sürecine bağlı olarak 1.76 milyar dolarlık operasyonel kayıp yaşandı. Açıklamada, mobil cihaz satışlarının yüzde 40 azaldığı belirtildi.

Nokia’nın net satış geliri 9.65 milyar dolara düşerek bir önceki çeyreğe göre yüzde 26 azalma gösterdi. Bu süre içerisinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 39 azalmayla 11.9 milyon akıllı telefon ve yüzde 27 azalmayla 82.7 milyon taşınabilir cihaz satışı gerçekleşti.

Yıllık bazda ele alındığında, net satışlarda Çin’de yüzde 70, Avrupa’da yüzde 35, Kuzey Amerika’da yüzde 34 ve Orta Doğu ile Afrika’da yüzde 32 azalma görüldü.

Dönüşüm sürecine girerek Lumia akıllı telefonlar ekseninde şekillenen bir akıllı telefon girişimini hedef alan Nokia, yılın ilk çeyreğinde 2 milyonun üzerinde Lumia satışı gerçekleştirse de finansal olarak beklentilerin çok altında kaldı.

“Beklediğimizden daha fazla rekabet var”

Şirketin sonuçları ile ilgili değerlendirmede bulunan Nokia CEO’su Stephen Elop, geçtiğimiz yıl önemli bir kararla strateji değişikliklere gittiklerini hatırlattı ve beklediklerinden daha fazla rekabet ile karşılaştıklarını itiraf etti.

Lumia serisi telefonlardan oldukça karışık sonuçlar aldıklarını dile getiren Elop, “ABD piyasasında beklentilerimizi karşılasak da Büyük Britanya’da daha fazla rekabetle karşılaştık” dedi. Nokia CEO’su Windows Phone stratejisine ve satış ekibine güveninin de tam olduğunu vurguladı.

Elop, düşük fiyatlı ürünlerini de yenileyerek tamamen dokunmatik ekranlı modellere geçtiklerinin de altını çizdi. Nokia CEO’su 2012’nin ikinci çeyreğinden güçlenerek çıkmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bu arada Nokia, Microsoft’tan 250 milyon avroluk bir ödeme daha aldı. Ancak bu ödemek şirketin genel performansına bir etkide bulunmadı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun