Mobil 05 OCAK 2012 / 11:51

Nokia: Güneş enerjili telefon işi yatar beyler

"Güneş enerjili telefon işi yatar beyler"

Telefon üreticisinin gerçekleştirdiği denemenin sonuçları, gelecekte güneş enerjisiyle çalışması planlanan telefonların henüz beklenen verimi sağlayamayacağını ortaya koydu. Akıllı telefon pazarındaki arayışlarını sürdüren Nokia, güneş enerjisiyle çalışması planlanan yeni nesil telefonları dünyanın farklı noktalarında test etti. Ancak üzerlerinde güneş panelleri bulunan telefonların şarjı birçok noktada yetersiz kaldı.

Nokia’nın 5 prototip üzerinde gerçekleştirdiği deney, üzerinde güneş panelleri bulunan telefonların dünyanın farklı noktalarında kulanılmasına dayanıyor. Telefonlardan ikisi kuzey kutbuna yakın noktalarda kullanılırken, biri güney İsveç’te, biri Kenya’da ve biri de Baltık Denizi’nde birr teknede kullanıldı.

En iyisi bile yeterli değil

Neticede ekvatora yakın noktada olan telefonlar güneş ışınlarını daha dik açıyla alabildiği için şanslıydı ama yine de uzun süre şarj olmalarına rağmen stand-by’da durabilecek gücü toparlayarak sınırlı bir konuşma süresi sunmanın ötesine geçemedi. Testi gerçekleştiren Nokia’nın açıklamasına göre teoride verimli olacağı görülen güneş panelleri pratik kullanımda pek bir işe yaramıyordu.

Ayrıca bu prototiplerle ilgili farklı sınırlamalardan da söz ediliyor. Panellerin kullanışlı birer telefonda yer alabilmesi için küçük ve ince olması gerekiyor. Ayrıca telefon gövdesine gizlenerek sudan korunması gerekiyor. Tüm bunların haricinde telefonların sağlıklı şarj olabilmesi için uzun süre hareketsiz kalması gerekiyor. Bu da günümüzün kullanım alışkanlıklarıyle pek bağdaşmıyor.

Kaynak: slashgear.com