Mobil 05 OCAK 2012 / 11:51

Nokia: Güneş enerjili telefon işi yatar beyler

"Güneş enerjili telefon işi yatar beyler"

Telefon üreticisinin gerçekleştirdiği denemenin sonuçları, gelecekte güneş enerjisiyle çalışması planlanan telefonların henüz beklenen verimi sağlayamayacağını ortaya koydu. Akıllı telefon pazarındaki arayışlarını sürdüren Nokia, güneş enerjisiyle çalışması planlanan yeni nesil telefonları dünyanın farklı noktalarında test etti. Ancak üzerlerinde güneş panelleri bulunan telefonların şarjı birçok noktada yetersiz kaldı.

Nokia’nın 5 prototip üzerinde gerçekleştirdiği deney, üzerinde güneş panelleri bulunan telefonların dünyanın farklı noktalarında kulanılmasına dayanıyor. Telefonlardan ikisi kuzey kutbuna yakın noktalarda kullanılırken, biri güney İsveç’te, biri Kenya’da ve biri de Baltık Denizi’nde birr teknede kullanıldı.

En iyisi bile yeterli değil

Neticede ekvatora yakın noktada olan telefonlar güneş ışınlarını daha dik açıyla alabildiği için şanslıydı ama yine de uzun süre şarj olmalarına rağmen stand-by’da durabilecek gücü toparlayarak sınırlı bir konuşma süresi sunmanın ötesine geçemedi. Testi gerçekleştiren Nokia’nın açıklamasına göre teoride verimli olacağı görülen güneş panelleri pratik kullanımda pek bir işe yaramıyordu.

Ayrıca bu prototiplerle ilgili farklı sınırlamalardan da söz ediliyor. Panellerin kullanışlı birer telefonda yer alabilmesi için küçük ve ince olması gerekiyor. Ayrıca telefon gövdesine gizlenerek sudan korunması gerekiyor. Tüm bunların haricinde telefonların sağlıklı şarj olabilmesi için uzun süre hareketsiz kalması gerekiyor. Bu da günümüzün kullanım alışkanlıklarıyle pek bağdaşmıyor.

Kaynak: slashgear.com
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun