Mobil 15 HAZİRAN 2012 / 11:52

Nokia'da artçı sarsıntılar şiddetini artırıyor, 10 bin kişinin işi sallantıda

Nokia 10 bin çalışanı işten çıkarmaya hazırlanıyor

Bundan birkaç yıl öncesine kadar cep telefonu piyasasındaki liderliği kimselere kaptırmamaya niyetli görünen Nokia, bu kez 10 bin çalışanıyla yollarını ayırmaya hazırlanıyor. Nokia, dün itibariyle paylaştığı haberlerde şirketin yeniden yapılanma adına önemli bir dönüm noktasında olduğunu ve bu yeni strateji çerçevesinde dört önemli karar aldığını açıkladı. Bunlar özetle stratejik alanlara yoğunlaşma ve bütçeden tasarruf, tepe yönetimde değişimler, lüks cep telefonu üreticisi Vertu'nun satışı ve Scalado'nun satın alınması olarak sıralanıyor.

Detaylara gelince:

Bütçe tasarrufu ve işten çıkarmalar

Nokia, finansal açıdan yeniden yapılanmanın bir uzantısı olarak Ar-Ge ve satış süreçlerini küçültmeyi, kendi deyimiyle "daha dolambaçsız bir yola sokmayı" hedefliyor. Bu stratejinin bir uzantısı olarak da 2013 yılının sonuna kadar Ar-Ge ve üretim bölümü dahil olmak üzere 10 bin çalışanıyla yollarını ayıracak.

Nokia, bu hamleyle 2013 sonunda giderlerini 1,6 milyon avro kısmayı hedefliyor. Bununla birlikte şirketin kendi içindeki yapılanmanın da sürdüğü ve bunun önmüzdeki ayın finansal sonuçlarına giderlerde yüzde 3 azalma şeklinde yansıyacağı öngörülüyor.

Üst yönetimdeki değişiklikler

Nokia'daki büyük sallantıdan bu kez piramidin en üstünde yer alanlar bile kurtulamadı. En büyük darbeyi alanlar da özellikle Kuzey Amerika'daki operasyonlardan sorumlu yöneticiler. Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Yöneticisi Jerri DeVard, Cep Telefonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mary McDowell ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Niklas Savander'in şirketle yolları ayrıldı.

Bu isimlerden henüz şirkete 1,5 yıl önce katılan DeVard'ın Steven Elop'un ilk işe aldığı yöneticilerden biri olduğu ve işe alım sırasında büyük umutlar bağladığı söyleniyordu. Savander ise 1997'den beri şirkette çalışan köklü yöneticilerden biri olarak dikkat çekiyordu. Nokia bu yöneticilerin yerine içeriden atama yapmayı tercih etti.

Vertu'nun satışı

Nokia'nın elinde bulunan ve sıradan cep telefonlarını altınla kaplayıp, üzerine değerli taş kondurup gösteriş öğesine dönüştürerek fahiş fiyata satan Vertu, 200 milyon avro fiyatla EQT adlı şirketin oldu. Vertu'nun başından beri pazarda yaygınlaşma konusunda sıkıntısı olduğu söyleniyordu (e doğal olarak).

Nokia Vertu'yu satmasına sattı ama, şirketteki yüzde 10 hissesini korumaya devam edecek.

Scalado artık Nokia'nın

Cep telefonlarına yönelik görüntüleme teknolojileri üzerine çalışan ve Nokia'nın haricinde RIM gibi şirketlere de hizmet veren Scalado, artık Nokia'nın oldu. Nokia, Scalado ile zaten 10 yıldır birlikte çalışıyordu.

Bu durum Nokia'nın bundan böyle ürünlerinde görüntüleme tarafına daha çok odaklanacağının önemli bir göstergesi.
YORUMLAR
serkna 16 HAZİRAN 2012 / 17:00 0 0
patronların suçu ne?:)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun