Mobil 14 ŞUBAT 2011 / 07:57

Nokia CEO: Microsoft anlaşmasıyla milyarlarca dolar kazanacağız

Geçtiğimiz hafta Nokia’nın yeni akıllı telefonlarında Windows Phone 7 işletim sistemi bulunacağı açıklanmıştı. Android’i neden tercih etmediği tartışılan Nokia'nın CEO'su Stephen Elop Microsoft işletim sistemiyle milyarlarca dolar kazanmayı hedefliyor.Barcelona’daki Mobile World Congress’de konuşan Nokia CEO’su Stephen Elop, akıllı telefonlarında Windows Phone 7 işletim sistemine yer vermeleri karşılığında milyarlarca dolar kazanacaklarını açıklayarak yapılan anlaşmayı savundu.

Google’ın Android işletim sistemini kullanmayı düşündüklerini belirten Elop, Microsoft’un teklifini çok daha iyi bulduklarını açıkladı.Oysa bu kararın altında Stephen Elop’un Microsoft’tan Nokia’ya geçmiş olmasının etkisi olduğu düşünülüyor. Bunun yanında Android’in gelişmiş ve çok fazla üretici tarafından kullanmasının da Nokia’yı ürküttüğü, daha az Pazar payı bulunan bir işletim sistemiyle piyasada tekrar ses getirebileceklerini düşündükleri için Microsoft’u tercih ettikleri düşünülüyor.Microsoft cephesinden bakıldığında geçtiğimiz yıl kamuoyuna sunulan Windows Phone 7’nın yeterince Pazar payı elde edemediği görülüyor. LG ve HTC markalı telefonlarda bulunan platformun daha fazla pazar payı için Nokia ile anlaşmakta bu denli ısrarcı olması  dev şirketin akıllı telefon pazarında ne denli zor durumda kaldığını, belki  de bu pazarda daha fazla yer alabilmek için neleri gözden çıkardığını ortaya koyuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun