Mobil 17 OCAK 2012 / 12:11

Nissan dünyanın ilk 'kendini tamir eden' kılıfını üretti

Dünyaca ünlü otomobil markası bu kez iPhone kılıfı ürettiğini duyurdu. İnanılmaz olansa iPhone kılıfı çizildiğinde, kılıf kendi kendine tepkimeye girerek çiziği tamir ediyor.Nissan dendiğinde aklımıza otomobiller geliyor. Ancak Japon şirketi karşımıza bambaşka bir ürünle gelmeye hazırlanıyor.

Nissan’dan yapılan açıklamaya göre, Nissan Scratch Shield iPhone kılıfı kendini iyileştirebiliyor. Yani yanlışlıkla telefonunuzun üzerinde bulunan kılıf çizildiğinizde kılıf kendiliğinden bu çiziği tamir ediyor. Eğer küçük bir çizikse bir saat içinde, eğer derin bir çizikse tamir etme süresi bir haftaya kadar çıkıyor.

Tokyo Üniversitesi, Advanced Softmaterials ve Nissan tarafından geliştirilen teknolojiyi bulunduran özel boyalar şu anda bazı Nissan otomobillerde de kullanılıyor.

Ürünün bu yılsonunda piyasaya çıkması bekleniyor

Yaratılan boyanın ‘polyrotaxane’ adı verilen bir madden üretildiğini açıklayan Nissan sözcüsü, bir çizik meydana geldiği zaman kimyasal yapının tepkimeye girerek maddenin orijinal haline dönmesi ve boşluğun kapanması için çalıştığını aktardı.

İlk kez otomobil dışında bir cihazda kullanılacak ürününün bu yılın sonunda satışa sunulması bekleniyor. Nissan Avrupa’nın iş geliştirmeden sorumlu Denizaşırı Program Direktörü Bob Laishley, yaratılan ürünün Nissan’ın otomobil teknolojilerine yaptığı yatırımın karşılığı olarak doğrudan müşterilere yansıyan hali olduğu aktardı.

Sahiden de belirtildiği gibi çizikleri kapatabilen bir kılıf oldukça ilgi çekici ve değerli olabilir. Ayrıca kılıf ticari açıdan da Nissan’a çok farklı bir alanda başarı getirebilir.
YORUMLAR
birdost 17 OCAK 2012 / 21:24 0 0
Çizikleri kapatan mı telefonu tamir eden mi? Haberden anlaşılmıyor... Çizik nerde telefonda mı?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun