Mobil 02 EKİM 2009 / 07:35

Nadir bulunan dev ahtapot Meksika Körfezi'nde ağa takıldı

Meksika Körfezi'nde dev bir ahtapot ağlara takıldı. Bilim adamları, bu ahtapotun 55 yıl sonra ortaya çıkan ilk dev ahtapot olduğunu söylüyor.

Meksika Körfezi'nde dev bir ahtapot ağlara takıldı. Bilim adamları, bu ahtapotun 55 yıl sonra ortaya çıkan ilk dev ahtapot olduğunu söylüyor.


ABD'li bilim adamları dev ahtapotun 610 cm uzunluğunda ve yaklaşık 47 kg ağırlığında olduğunu bildirdi. Amerikan Mineral Yönetimi Servisi'nden biyolog Deborah Epperson "Bu yaratık herkesin görmeyi umduğundan daha büyük" diyor. En son 1954'te dev bir ahtapot ölü olarak su yüzüne çıkmıştı ve bu ahtapot Louisiana kıyısında bulunan ilk dev ahtapot olma özelliğini taşıyordu. En son 55 yıl önce yakalanan bu ahtapot canlıydı ancak su yüzüne çıkarıldığı için öldü. Derin sulardan gelen bu ahtapotun hızlı su değişimleri yüzünden öldüğü biliniyor.

Ahtapot yakalanmadan önce, bilim adamları kaşalotların beslendiği ahtapot ve balık türlerini tanımlama çabasının bir parçası olarak tarak ağıyla deniz diplerini arıyorlardı. Şimdi ise ahtapot New Orleans'da bulunan Doğal Tarih Müzesi'ne araştırma için gönderildi.

Dev ahtapotlar 12 metreye kadar büyüyebiliyor. Körfezin yetişkin bir ahtapota ev sahipliği yapıp yapmadığı ise bilim adamları için bir gizem oluşturuyor. Bilim adamları dev ahtapotun diğer tür ahtapotlar ve küçük balıklarla beslendiğine inanıyor. Dev ahtapotun bilinen tek düşmanı ise kaşalot.