Mobil 28 KASIM 2008 / 14:33

Motosiklet kültürü yaygınlaşacak, piyasa canlanacak

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) düzenlediği toplantı ile 2008 değerlendirmesi ve 2009 planlarını basınla paylaştı.

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) düzenlediği toplantı ile 2008 değerlendirmesi ve 2009 planlarını basınla paylaştı.


MOTED Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kutluay öncelikli hedeflerinin Türkiye ekonomisine motosiklet sektörünü kabul ettirmek olduğunu, ayrıca sektörün gelişmesi ve pazarın büyümesi için çalıştıklarını söyledi. Kutluay perakende bazında satışların 2 ay geriden geldiğini hatırlatarak 2008 yılında perakendede yüzde 10’luk bir büyüme yaşandığını belirtti. Büyümenin yüzde 30 ile en çok scooter tabir edilen segmentte gözlendiğini söyleyen Kutluay 250 cc üzerindeki silindir hacmine sahip motosiklet satışlarında ise düşüş yaşandığına değindi. MOTED Yönetim Kurulu Başkanı bunun nedeninin, bu segmentte daha çok banka kredisi ile satış yapıldığını, buna karşılık   küresel mali kriz yüzünden bankaların kredilerde kesintiye gitmeleri ile bu düşüşün yaşandığına değindi. Kutluay silindir hacmi düşük motosikletlerin daha çok kredi kartı ile satın alındığı bilgisini de verdi.


 


2007 yılında Türkiye’de 191.000 motosiklet satıldığını söyleyen Kutluay bu yılın 181.000 adet satış ile kapanacağının tahmin edildiğini, bu rakamın küresel kriz yaşanan bir ortama göre çok iyi olduğunu vurguladı. Öte yandan Kutluay 2009 yılında 110.000 adet satış beklendiğini söyledi.


 


Dernek Başkanı Türkiye’de 1,8 milyar motosiklet bulunduğunu ve bu rakama göre bin kişiye 25 motosiklet düştüğünü belirtti. Kutluay bu oranın Yunanistan’da 70, İtalya’da ise 175 olduğuna dikkat çekerek hedeflerinin şimdilik Yunanistan’ı yakalamak olduğunu söyledi. Kutluay pazarın yıllık 500.000 satış rakamına ulaşmasının en büyük hedefleri olduğunu, bu potansiyeli gördüklerini de sözlerine ekledi.


 


MOTED Muhasip Üyesi Simay Alsan krizden en çok etkilenen sektörlerden birinde olduklarının altını çizerek satış planlamalarını sektördeki daralmaya göre yaptıklarını söyledi. 2009 yılında büyük silindir hacmine sahip motosiklet segmentinin olumsuz etkileneceğini söyleyen Alsan sektörde yüzde 25’lik daralma olacağını beklediklerini belirtti.  


 


MOTED Genel Sekreteri Metin Kalkavan 5 – 8 Şubat 2009 tarihleri arasında, Dünya Fuar Yapım tarafından düzenlenecek olan ve dernek tarafından destklenen MotoPlus 2009 Motosiklet ve Bisiklet Fuarı hakkında da açıklamalarda bulundu. Krizde tanıtımın avantaj sağladığını belirten Kalkavan fuarın tarihinin erkene alınmasının piyasayı canlandırmasını beklediklerini söyledi. Kalkavan fuarda teorik eğitimler düzenlenerek ziyaretçilerim motosiklet konusunda bilinçlendirileceğini söyledi.  


 


MOTED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ergene hedefleri arasında motosiklet kullanımını yaygınlaştırmanın da yer aldığına değinerek tüketiciyi bilinçlendirmenin de buna yardımcı olacağını kaydetti. Motosiklet kültürünün ülkemizde oturmaya başladığını belirten Ergene yine de motosikletin tehlikeli görülmesinin önüne geçilmesi gerektiğini, derneğin kaynaklarının bilinçlendirme için de kullanılacağını söyledi.


 


Dört yıldır faaliyet gösteren MOTED’de yeni Yönetim Kurulu Mayıs 2008’de seçilmişti. MOTED’in 10 üyesi ise şöyle sıralanıyor; Beldeyama, Borusan Otomotiv, Demaks Motor, Efsane Motor, Ferco Motor, HBI Motor, Honda Türkiye, Silkar Otomotiv, Suzuki ve Z-Moto. MotoPlus Fuarı hakkında ayrıntılı bilgiye www.motoplus.org adresinden ulaşılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun