Mobil 14 HAZİRAN 2011 / 15:10

Motorola Xoom Türk Telekom ile Türkiye’de

Türk Telekom Motorola Xoom'u 36 taksitle satacak

Android 3.0 (Honeycomb) bulunan tablet bilgisayarın daha önce iPad’in tahtına göz diktiğini ifade etmiştik. Türk Telekom ayda 55 liraya tableti Türkiye piyasasına sunuyor.Türk Telekom kendi standartlarının dışına çıkarak ilk kez bir mobil cihazı ülkemize getiriyor. Daha önce de kendi mağazalarında çeşitli cihazlar satan şirket, bu kez büyük oynayarak iPad rakibi olarak tanıtılan Motorola Xoom’u piyasaya sundu. Tablet ABD ve Almanya’dan sonra ilk kez Türkiye’de satışa sunuluyor.

İlk aşamada 5 bin cihazın getirildiğini aktaran Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, 10,1 inçlik tabletin sundukları servisler aracılığıyla evdeki eğlenceyi dışarı taşıyacağını ifade etti. Bozkurt, Türk Telekom’un daha önce kullanıcılarına sunduğu Tivibu, TTnet müzik, Süpercan gibi servislerin tablet bilgisayara gireceğini aktardı.

“Tabletler genişbant yatırımlarımız içi oldukça uygun cihazlar”

Kısa bir söyleşi imkanı bularak mobil cihaz pazarına bir akıllı telefon yerine neden tablet ile girmeyi tercih ettiklerini sorduğumuz Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, tabletlerin genişbant için uygun cihazlar olduğunu belirtti. Akıllı telefonların daha çok mobil operatörlerin alanına girdiğine inandıklarını ancak tablet bilgisayarların yüksek erişim hızlarına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Tabletlerin evde kullanımlarıyla ilgili bir istasyon (dock) gibi harici bir ürünü müşterilerine sunma fikirleri olup olmadığını sorduğumuz Demircan, Eylül Ekim aylarına kadar birçok tanıtım yapacaklarını ve masaüstü desteği de bulunan cihazları kamuoyuna tanıtacaklarını aktardı.Ayrıca Demircan, tabletlerin 3G özelliğinin istenen her operatörle kullanılabileceğini ifade etti. Yani grup şirketlerinden Avea’nın tabletler üzerinde kilidi olmayacağını belirtelim.

Tablet ne kadara geliyor?

Türk Telekom aboneliğiniz bulunuyorsa faturanıza ekletilmek üzere 36 ay vade ile ayda 55 liraya Motorola Xoom sahibi olabiliyorsunuz. Ya da 24 ay vade ile 79 lira ödeyebiliyorsunuz. Eğer abone değilseniz ya da tek seferde ödeme yapmak istiyorsanız bin 630 liraya tablet sahibi olabilirsiniz.Motorola Xoom’u hatırlayalım

Google Android 3.0 (Honeycomb) platformunu kullanan ilk cihaz olan Motorola Xoom’da 1GHz çift çekirdekli işlemci, 32 GB hafıza ve 1 GB RAM bulunuyor. Ön ve arka yüzde iki ayrı kamera, çoklu işlem ve 10.1 inçlik HD ekran Xoom’un öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

1280x800’lük HD geniş ekranı bulunan cihazın HDMI desteği bulunuyor. Bu sayede tablet doğrudan televizyonlara bağlanabiliyor. Cihazda 3G, WiFi ve Bluetooth bağlantı seçenekleri bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi için http://www.btnet.com.tr/16714-motorola-xoom-tablet-17-subatta-piyasada.html adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Honeycomb için http://www.btnet.com.tr/18057-tabletlerin-yeni-isletim-sistemi-android-3-0-honeycomb.html adresini kullanabilirsiniz.

İlk izlenimimiz nasıl?

Şu an piyasanın yüzde 70'ini elinde bulunduran iPad üzerinden tableti yorumlayabiliriz. Öncelikle tabletin iPad'den aşağı kalır bir donanımı olmadığını belirtelim. Ağırlığı ve boyutları da iPad ile benzer özellikler gösteriyor. Android 3.0 işletim sisteminin de önceki sürümlere göre çok daha iyi olduğu ilk bakışta görülüyor.

Türk Telekom ile Türkiye piyasasına giren cihazda Türkçe klavye bulunmaması yine bir eksiklik olarak görülebilir. Ancak üçüncü parti uygulamayı Android Market'ten indirerek Türkçe bir klavyeye sahip olabilirsiniz. Cihazda HDMI çıkışı olması da avantaj olarak görülebilir. İlerleyen zamanlarda cihazın detaylı incelemesini de bu sayfalarda bulabileceksiniz.

Motorola'nın Apple'ın yıllar önce çıkan reklam filmine verdiği çarpıcı karşılığı http://www.btnet.com.tr/18186-motorola-xoom-apple%E2%80%99in-tahtini-reklamlariyla-sallamaya-basladi-video.html adresinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun