Mobil 12 KASIM 2012 / 12:52

Mobil uygulama geliştiriciler Apple'a savaş açtı

Mobil uygulama geliştiriciler Apple'a savaş açtı

Mobil servis sağlayıcıları, Türkiye’de hiçbir vergi ve düzenlemeye tabi olmayan küresel işletim sistemleri uygulayıcılarına sert çıktı. MOBİLSİAD, Maliye Bakanlığı’na ve BTK’ya şikayette bulunacağını açıkladı.40 milyon dolarlık rakama ulaşan mobil uygulama pazarının yüzde 80’ini Apple, Android ve Blackberry’ye kaptıran Türk mobil servis sağlayıcıları, Türkiye’de hiçbir vergi ve düzenlemeye tabi olmayan global işletim sistemleri uygulayıcılarına karşı mücadele başlattı.

Konuyu Maliye Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun (BTK) gündemine taşıyacaklarını belirten MOBİLSİAD Başkan Yardımcısı Burak Kır, “Piyasadaki Türk oyuncular sattıkları her ürün için neredeyse yüzde 60’ın üzerinde vergi ödeyip, telekomünikasyon ile ilgili düzenlemelere uyma zorunlulukları varken, pazarın önemli bir kısmına sahip olan global oyuncular vergi edemedikleri gibi herhangi bir düzenlemelere de tabi değiller. Devletimizin önemli bir vergi kaybına neden olan bu durum, Türk firmaları açısından ise haksız rekabete neden oluyor. Konuyu Maliye Bakanlığı’na ve BTK’ya taşıyarak, sorunun bir an önce çözülmesini isteyeceğiz” dedi.

Akıllı telefonlar 2012’de zirve yaptı

Cep telefonu teknolojisinde yaşanan hızlı gelişimi değerlendiren MOBİLSİAD Başkan Yardımcısı Burak Kır, “Yeni bir dünya ile karşı karşıyayız. Bunun adı Akıllı Cihazlar Dünyası. Türkiye bu süreci 2007 yılından itibaren yaşamaya başladı, ancak 2012 yılında bu alanda zirve yapmış bulunuyoruz. GSM operatörlerin ellerindeki telefonların yüzde 20’si akıllı telefonlardan oluşuyor ve satılan cep telefonlarının yüzde 50’sini akıllı telefonlar oluşturuyor” dedi. 10 yıl içerisinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanılan tüm cep telefonlarının akıllı cihazlardan oluşacağını ifade eden Burak Kır, “Türkiye özellikle global oyuncular için gerek vergisel gerekse de hukuksal düzenlemeleri bir an önce hazırlamak ve uygulamak zorunda” dedi.

1 liranın neredeyse yüzde 60’ı vergiye gidiyor

Akıllı telefonlar sayesinde artık cep telefonlarından yapılan işlemlerin daha kolay ve hızlı olduğuna dikkat çeken Burak Kır, “Spor, bilgi eğlence, oyun, müzik ve mobil ticaret hizmetlerini artık akıllı telefonlar sayesinde rahatlıkla yapabiliyoruz. Bu tüketicilere önemli bir avantaj sağlarken, piyasa oyuncuları olan bizleri haksız rekabet ile karşı karşıya bırakıyor” dedi. Türkiye mobil uygulamalar pazarında Türk şirketlerin yanı sıra aralarında Apple iOS, Android ve Blackberry’nin de bulunduğu global oyuncuların da bulunduğunu ifade eden Burak Kır, “Şu anda akıllı telefonlar üzerinden satılan uygulamalar pazarının yüzde 80’i global oyuncuların elinde. Ancak onların hiçbir vergi, kanun veya düzenlemeye tabi değil iken, Türk şirketler ise 1 liralık ürünün neredeyse yüzde 60’ını KDV, ÖİV ve diğer vergiler şeklinde devlete ödüyor” dedi.

Yerel şirketler rekabet için yurt dışına açılmaya mecbur kalıyor

Türk şirketlerinin hiçbir şekilde devlete vergi ödemekten kaçınmadıklarını, Burak Kır, “Global oyuncular mademki, Türkiye’de iş yapıyorlar, o zaman bizler ile aynı şartlarda çalışacaklar. Eğer onlar da bizler gibi vergi ve kanunlara tabi olurlarsa, devletin bu alandan aldığı vergi gelirleri ikiye katlanır. Bizler için ise pazardaki haksız rekabet ortamı giderilmiş olur” dedi.

MOBİLSİAD olarak önümüzdeki günlerde bu konuyu Maliye Bakanlığı’na ve BTK’ya taşıyacaklarını açıklayan Burak Kır, “Biz kesinlikle, global şirketler burada olmasın, pazarımızdan çekilsinler, demiyoruz. Onlara tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de ihtiyacı var. Ancak, eşit şartlarda rekabet etmek bizim de hakkımız” dedi. Devletin bu konuda adım atmasını beklediklerini söyleyen Burak Kır, konuyu Maliye Bakanlığı’na ve BTK’ya taşıyacaklarını belirtti. Bu konuda adım atılmaz ise, Türk şirketlerinin hayatta kalabilmek ve küresel oyuncular ile aynı şartlarda rekabet edebilmek için yurt dışına taşınacağına dikkat çeken Burak Kır, “Firmalarımız maalesef buna mecbur kalacak. Kaldı ki, sektörümüzde bu yönde hareketlere şimdiden rastlamaya başladık” dedi.
YORUMLAR
Arzu Alpagut 17 KASIM 2012 / 11:15 0 0
Sayın Kır,
1995 yılında AB Gümrük Birliği üyeliğiyle “malların serbest dolaşımını” kabul etmemiz kaliteli mal üreterek bugünkü ihracat başarımızın temelini atan stratejik karar olduğunu artık hepimiz biliyoruz.
İçinde bulunduğumuz “Information” çağı ise “hizmet” çağıdır, ülkelerin zenginlikleri IT bazlı “service” yani “IT otomasyonun”una bağlıdır.
Ekonomiye çok yakın olan MOBİLSİAD’ın 90’larda malların serbest dolaşımına karşı yapılan direniş benzeri “servislerin serbest dolaşımına” karşı olması çok şaşırtıcı. Halbuki MOBİLSİAD gibi STK’ların Avrupa’da 2006 yılında çıkartılarak ülkelerin yerel ekonomi ve yasalarının 32 sayfa olan service direktifi “Service Directive” ile uyumlu hale getirilmesi sağlanarak soyut bir kavram olan “servis/hizmetin” yerel yönetimler tarafından ekonomik, teknik ve yasal görünürlüğünün sağlanmasına çalışılması beklenebilir.
Google, Apple gibi Information Çağının lider konumundaki başarılı uygulamacılarını anlamak yerine duvarlar örerek kendimizi Information Çağının dışına atmak (sayısal bölünmeyi kendi kendimize yaratmak) 2023 yılı için planlanan 500 milyar Dolar ihracatı domates veya benzinle işleten otomobillere yedek parça satarak mı planladığımızı bu engelleri getireceklerden duymak isteriz.
Saygılarımla,
Arzu Alpagut
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun