Mobil 21 ŞUBAT 2011 / 15:01

Mobil teknolojiler yüksekten uçtu

Barselona’daki GSMA Mobile World Congress (MWC) geçtiğimiz hafta gerçekleştirildi. Fuarda mobil uygulama ve işletim sistemi savaşları kıran kırana geçerken, markaların yeni tabletlerine dokunmak isteyen katılımcılar stant önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Fatih Sarı / Barselona

Fuarın en çok konuşulan konusu Microsoft-Nokia yakınlaşması oldu. Ancak bu konudaki genel kanı, ikilinin başarılı olma ihtimalinin sıfırdan bile az olduğu yönündeydi. Fuarda mobil uygulama tarafında birçok yenilik göze battı. Ancak en çok uygulama ve ürün Apple ürünlerine yönelikken Apple, fuarda yine yoktu.Bu sene geçen yıla göre katılımcı şirket, ziyaretçi ve sponsor sayılarındaki artış ilk göze batan konulardandı. Haber yayına hazırlanırken fuarın ilk üç gün itibariyle 2008 rakamlarını çoktan geride bıraktığı yönünde bilgiler gelmeye başlamıştı.Beş yeni servisFuara her yıl katılan Telenity, beş yeni ürünle sahne aldı. Stantlarında görüşme fırsatı bulduğumuz Telenity CEO’su Ahmet Özalp, şunları söyledi:“Her yıl geldiğimiz Barselona’da bu yıl ürünlerimizi, hizmet, konum tabanlı hizmet, mobil pazarlama, mesajlaşma katma değerli servisler başlıkları altında topladık. Fuar katılımından şu an için çok memnunuz. Hızla büyüyen Hindistan pazarında biz de büyüyoruz. Buna bağlı olarak da Türkiye’de yeni mühendisleri bünyemize katmak için arayışlarımız sürüyor.”GSMA Ödülleri’nde bir ilkMobilera, Barselona’da düzenlenen GSMA Global Mobile Awards 2011’den yanında bir ödülle birlikte döndü. Her sene yapılan yarışmada aynı kategoride iki defa aday gösterilen Mobilera, bu ödülü alarak ülkemizin adını bir kez daha fuarda duyurmayı başardı. Ödülü Mobilera Genel Müdürü Zehra Öney ödülü adına aldı. Mobilera’ya ödül getiren uygulama ise En İyi Mobil Reklam ve Pazarlama Kampanyası dalında Unilever Cornetto ile birlikte gerçekleştirilen “Etkileşimli Duvar Projeksiyonu Oyunu” oldu.

Öte yandan En İyi Mobil Yeniliği dalında Phonsai ile ödüle aday olan Bircom ise fuardan eli boş döndü. Yenilikçi mobil uygulama geliştirme platformu Phonsai, MWC’de dünya devleri ile yarışma şansı buldu. Sadece birkaç dakika içinde iPhone dahil, piyasadaki cep telefonlarının yüzde 99’uyla uyumlu bir mobil uygulama geliştirme olanağı veren Phonsai ile geliştirilmiş uygulamalar bugün yaklaşık 400 bine yakın kişi tarafından kullanılıyor.PlayBook önünde kuyrukBlackBerry akıllı telefon üreticisi RIM de fuarda yer alan şirketlerden biriydi. RIM Co-CEO’su Jim Balsillie başta olmak üzere birçok RIM yöneticisinin katıldığı kongrede “BlackBerry Developer Day” düzenlendi. Kongrede ziyaretçiler ABD’de yakında piyasaya çıkacak olan BlackBerry PlayBook’un canlı demosunu izledi ve yeni BlackBerry çözümleri, gelişmeleri ve yenilikleri hakkında bilgi aldı.Turkcell’den MobilKodTurkcell MWC’ye paralel olarak Barselona’da düzenlediği basın toplantısında Microsoft işbirliğiyle hayata geçirdiği MobilKod projesini tanıttı. Microsoft Tag platformuyla kullanıcıların 2 boyutlu etiketleri cep telefonlarına okutmalarını sağlayan ücretsiz bir Turkcell servisi.

Bu konuda dünya çapında, bu alanda Microsoft ile işbirliği gerçekleştiren ilk operatörün Turkcell olduğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Turkcell MobilKod, gerçek dünyadaki hemen her şeyi bir etiket üzerinden siber ortamla bağlantılandırıyor. Markalara bugüne kadar var olmadıkları yepyeni mecralarda müşteriyle buluşma fırsatı sunan MobilKod servisi, reklam ve pazarlama alanlarında fark yaratmak isteyenlerin de tercih edeceği bir alternatif olacak” dedi.Mobil çevre için güvenli bir gelecekKaspersky Labs, fuarda “Mobil Çevre için Güvenli bir Gelecek Sağlamak” başlıklı basın konferansı düzenledi. 15 Şubat Salı günü C Odası 2. Salon, Asma Kat’ta yapılacak. Toplantıda Kaspersky Labs CEO’su ve Ortak Kurucusu Eugene Kaspersky mobil koruma teknolojileri hakkındaki görüşlerini; Kötü Amaçlı Yazılım Analisti Vincente Diaz ise mobil tehlikelerin güncel durumu hakkında birer konuşma yaptı.Afrika ve Asya Pasifik’in kapılarını araladıDefne, fuarda dünya telekomünikasyon iş ve girişim çevresine yeni projelerini sundu. Bu yıl 5. kez katıldığı fuara sonra her yıl yeni projelere imza atan Defne yöeneticileri, bu yıl da fuardaki ilgiden, yapılan görüşmelerden de çok memnun kaldıklarının altını çizdi.

Mobil oyunda Alcatel-Lucent imzasıFuarın altıncı salonunu kapatarak adeta gövde gösterisi yapan Alcatel-Lucent, Verizon Wireless ile geliştirdiği mobil oyun çözümünü burada tanıttı. Mobil oyun, 4G LTE şebekesi üzerinden kıtalararası oyun oynama olanağı veren bir çözüm. Fuarda yapılan tanıtımda ABD’de hareket halindeki bir araç ile Barselona arasında yüksek hızlı ve gerçek zamanlı oyun oynamayı sağlayan çözüm fuarın en çok ilgi çeken konuları arasında yer aldı.Stantlarda yapılan gösterimlerde, birden fazla oyuncu, Trendy’nin “Dungeon Defenders” ve Gameloft’un “Asphalt 6” gibi popüler video oyunlarına eşzamanlı katılma olanağı da buldu. Verizon Wireless ve Alcatel-Lucent stantlarında canlı gerçekleşen demoya, New Jersey otoyollarında gezinmekte olan 4G LTE’li aracın yolcuları da katıldı. Mobil oyun platformuna gömülü olarak akan ses ve görüntü uygulamaları, hem Verizon’un ABD’deki ticari 4G LTE şebekesini, hem de Alcatel-Lucent tarafından Barselona’da kurulan LTE demo şebekesini kullanarak, fuar ziyaretçilerine canlı 4G servislerini tecrübe etme olanağı verdi.

Kablosuz VoLTE görücüye çıktıMWC’de Verizon Wireless, GSMA ve LG Electronics işbirliğiyle gerçekleştirilen kablosuz VoLTE demosunda, Alcatel-Lucent’ın IMS ve 4G LTE tabanlı şebekesi ile henüz piyasaya çıkmamış akıllı telefonları kullanıldı. Henüz piyasaya çıkmamış akıllı telefonlar kullanılarak dünya kamuoyuna ilk kez tanıtılan LTE Üzerinden Ses (VoLTE) teknolojisi, LTE ekosisteminin gelişiminde önemli bir aşamayı temsil ediyor ve VoLTE kavramını fikirden gerçeğe dönüştürüyor. Alcatel-Lucent’ın IMS ve 4G LTE tabanlı şebekesi, Verizon Wireless, GSM Association ve LG Electronics stantlarından yapılan VoLTE aramalarını destekleyen altyapıda kullanıldı. Fuarda yapılan demoda, IMS/LTE tabanlı video iletişimi ve genişbant sesli çağrı sistemleri sergilendi. Alcatel-Lucent’ın standında IMS/4G LTE tabanlı demolar da yapıldı. Bu demolarda mobil perakende, uzaktan sağlık ve erken çocukluk eğitimi gibi ileri düzey uygulamalarda VoLTE teknolojisinin nasıl kullanıldığı gösterildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun