Mobil 27 ARALIK 2011 / 10:29

Mobil satın almaların yüzde 92’si iOS’tan yapılıyor

Mobil satın almaların yüzde 92’si iOS’tan yapılıyor

Android şu anda en popüler platform olsa da yeni yapılan bir çalışmaya göre, mobil satın almaların neredeyse tamamı iOS’dan gerçekleşiyor, Apple ürünlerini tercih edenlerin para harcamaktan çekinmediği görülüyor.RichRelevance’ın yaptığı piyasa araştırmasına göre, mobil platformlarda Nisan ile Aralık ayları arasında 3.4 milyar satın alma işlemi gerçekleşti. Nisan ayındaki tüm mobil alışverişlerin yüzde 88’i iOS üzerinde yapılırken, Aralık ayına gelindiğinde bu rakam yüzde 92’yi buldu. Ayrıca yapılan harcamalarda da iOS üzerinden ortalama 123 dolar harcanırken, Android cihazlardan 101 dolarlık harcama gerçekleştirildi.

Mobil alışveriş konusunda iOS platformunun ne denli güçlü olduğunu gördüklerini ifae eden RichRelevance CEO’su David Selinger, akıllı cihazlardan alışveriş yapma alışkanlığının hızla arttığını vurguladı.

Yapılan araştırmanın market ya da uygulamalardan alınanları kapsamadığı, web tarayıcı üzerinden yapılan satın almaları içerdiği belirtildi.

Android dünya çapında yüzde 50’nin üzerindeki pazar payıyla öne çıkıyor ancak üst segmentte satılan ürünler karşılaştırıldığında Apple’ın geride kalmadığı görülüyor. Daha fazla para harcama eğiliminde olan kullanıcıların Apple tercih ettiğini söylemek mümkün.