Mobil 29 KASIM 2012 / 13:15

Mobil operatörler bedava iletişim uygulamalarına karşı birleşti

Operatörler bedava uygulamalara karşı birleşti

İspanya’nın üç büyük mobil operatörü, WhatsApp, Viber ve Skype gibi uygulamalarla daha güçlü rekabet edebilmek için işbirliği yaptı ve ücretsiz mesajlaşma sağlayan Joyn hizmetini hayata geçirdi.Telefonica’nın Movistar, France Telecom’un Orange ve Vodafone firmalarının ortak geliştirdiği Joyn servisi; ücretsiz mesajlaşma, gelişmiş arama özellikleri ve bazı durumlarda ücretsiz çağrı imkanları sağlayacak.

Resesyonun etkisi altındaki İspanya’da paralı metin mesajlarının sayısındaki keskin düşüş, bu girişimi de beraberinde getirdi. Ülkede işsizlik oranı dört kişide bir seviyesinde ve WhatsApp da ülkede App Store’da en çok satan uygulama.

Reuters’in haberine göre, servis o kadar tanındı ki Tenerife’in güneyindeki adadaki yerel yönetim bile çalışanların mobil faturaları azaltmak için bu uygulamayı kullanması gerektiğini söyledi. Kullanıcılarına, akıllı telefondan video ve resim gönderme imkanı sunan Joyn, Android telefonlar için var ve kısa bir zaman sonra iPhone için de uygulama hazır olacak.

Sadece İspanya’da değil, dünyanın birçok yerinde giderek daha çok telekom şirketinin benzer servisleri sunması bekleniyor. Yılın ilerleyen döneminde bu uygulama, Almanya’daki operatörlerde de kurulacak, 2013 yılında ise bazı Avrupa ülkelerinde yerini alacak. GSMA’den Graham Trickey’e göre, birçok ülkede birçok operatörü biraraya getirecek bir dönem başlıyor.Ekonomik açıdan zorlu günler geçiren tüketiciler, geleneksel telekom servislerine daha az para harcıyor, bunun yerine WhatsApp ve Skype gibi internet tabanlı servisleri tercih ediyor. Ödemeli metin mesaj sayısı İspanya’da 2012 yılının ikinci çeyreğinde 1,5 milyara geriledi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 1,9 milyardı. Operatörler de tüketici sadakatini elde tutmak için çabalıyor. Hem de bu amaçla yaptıkları çalışmalardan şu anda para kazanmıyor olsalar bile… Ama uzun vadede Telefonica, Vodafone ve Orange, hayata geçirdikleri bu Joyn servisi için bir kullanım bedeli talep edebilir.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RYb7V-nfQIU[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun