Mobil 16 HAZİRAN 2011 / 14:39

Mobil konum bilgisi için kanun geliyor

Apple ve Google’ın mobil kullanıcılardan konum bilgisini toplama yolları son dönemde yoğun bir biçimde tartışılırken, ABD’li iki senatör de bilgileri üçüncü parti yapılarla paylaşmadan önce şirketlerin mobil cihaz kullanıcılarının iznini almasını gerektiren bir yasa teklifi hazırladı.İki demokrat senatörün hazırladığı ‘Konum Gizliğini Koruma Kanunu’, federal kanundaki boşlukları doldurmayı hedefliyor. Böylece insanlar kendileri hakkında hangi konum bilgisinin toplandığını bilecek ve kişiler, bu bilginin paylaşılıp paylaşılmaması konusunda da karar verme hakkına sahip olacaklar. Yasa; 5 binden fazla araç için konum bilgisi elde eden şirketlerden, bu bilgiyi koruma konusunda doğru adımlar atmasını gerekli tutacak. Ayrıca kullanıcıların istemesi halinde, konum bilgisi elde eden şirketler de kişinin bilgisini sistemden silecek veya bu bilgiyi nereden elde ettiğini net bir biçimde açıklamak zorunda kalacak. Senatörlerin verdiği bilgiye göre bu yasa teklifini birçok kurum da destekliyor.

Mobil konum verisi ile ilgili gizlilik konusunda bu tarz çalışmaların artmasının sebebi, bazı araştırmaların iPhone ve iPad’lerin şifrelenmemiş konum verisini depoladığını göstermesi ile arttı. Bir başka araştırma da, konum bilgisi isteyen aplikasyonlar kapalı olsa bile, Apple ve Google’ın kullanıcılar hakkında konum bilgisi topladığını ortaya koydu.

Google bu araştırmalar sonucunda; Android telefon kullanıcılarının konum paylaşımının aslında kullanıcıların katılmayı tercih etmesine bağlı olduğunu, şirketin depoladığı tüm konum verilerinin de anonim hale getirildiğini açıklamıştı. Apple ise kullanıcıların telefonlarına yakındaki Wi-Fi noktaları hakkında bilgi yüklediğini, böylece telefonların onların konumunu daha çabuk hesaplayabildiğini bildirmişti.

Google ve Apple, hazırlanan son yasa taslağı ile ilgili olarak ise açıklama yapmaktan ve yorum vermekten kaçındı.
ETİKETLER : apple Google
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun