Mobil 28 MART 2011 / 13:41

Mobil internete abone oluyor ama kullanmıyoruz

Mobil internet, abıne sayısı olarak yüzde 17'leri bulmuşken toplam internet kullanımı şimdilik sadece yüzde 1,5’lerde bulunuyor.

Enuygun.com’un BTK verileriyle derlenmiş analizine göre, genişbant internet abone sayısı son bir yılda 1,73 milyon artarak 2010 sonu itibariyle 8,5 milyonu geçti. Bu büyümenin yüzde 60’ını mobil internet abone sayısındaki artış oluşturuyor. 2009 sonu itibariyle 396 bin seviyelerinde olan mobil internet abone sayısı, bir yıl içinde 1,05 milyon artış göstererek 1,45 milyona ulaştı. Bu sayı ile mobil internet aboneleri, internet pazarında toplam abone sayısının şimdiden yüzde 17’sini temsil etmeye başladı. Aynı dönem içinde ADSL abone sayısındaki artış ise 425 bin civarında gerçekleşti. Genişbant abonelerinin geriye kalan kısmıysa kablo internet, fiber ve diğer bağlantı çeşitlerini kullanıyor.Mobil internet kullanımı toplam internet kullanımının sadece yüzde 1,5’ini temsil ediyor. 2010’un dördüncü çeyreğinde (Ekim-Kasım-Aralık) toplam sabit genişbant internet kullanımı (indirme ve yükleme) 293000 TeraBayt (TB) olarak gerçekleşmişken, mobil internet kullanım miktarı aynı dönemde 4284 TB oldu. Mobil internet kullanım miktarının bir önceki yılın aynı döneminde 1080 TByte olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Son bir yıl içerisinde mobil internet abone sayısındaki artışla birlikte kullanım miktarı da yaklaşık olarak 4 katına çıktı” dedi.

ADSL’e göre fiyat avantajı bulunmuyorSungurlu, “Analizimize göre Türkiye’de mobil internet aboneleri toplam abonelerin yüzde17’sini temsil ettiği halde kullanım miktarı toplam kullanımın sadece yüzde 1,5’u civarında. Fiyat karşılaştırma servisi veren bir kurum olarak, mobil internetin ADSL’e göre henüz fiyat avantajı yaratamadığını, bu sebeple de sabit internete ciddi bir rakip olamadığını görüyoruz. Mobil internet fiyatlarına baktığımızda yaklaşık olarak ADSL’deki 1 GB fiyatına sadece 100 MB internet alınabildiğini söylemek mümkün. Her yerden 3G internet bağlantısının aynı performansı gösterememesi, internet destekli mobil cihaz ya da cep telefonlarının yüksek fiyatları da mobil internet kullanımını sınırlayan diğer etkenler” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun