Mobil 27 ARALIK 2011 / 15:08

Mobil cüzdan bilinci gelişiyor

Mobil cüzdan bilinci gelişiyor, kayıt dışı azalıyor

MasterCard, Türkiye’de cep telefonu ile ödeme yapma, para gönderip alma, fatura ödeme gibi bankacılık işlemlerine imkan veren Mobil Cüzdan’ın gelişiminin daha da hızlanmasını bekliyor. Bu sayede kayıt dışı ekonominin de önüne geçilmesi hedefleniyor.MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, mobil ödemelerin 2011 yılında öne çıktığını ve hayatın parçası haline geldiğini belirtti. Türkiye’nin, bunu ilk hayata geçiren ülkelerden biri olduğunu söyleyen Mete Güney, “Ödeme sistemleri alanında Türkiye çok iyi bir konumda ve bu, teknoloji ihraç ettiğimiz bir alan” dedi. Bu alandaki bilgi birikimini ihraç ederek, dünyaya rol model olunduğunu vurgulayan Güney, şöyle devam etti:

“Bu noktaya gelmemizin dört temel sebebi var. Birincisi bankalarımızın tecrübesi, ikincisi de Türk insanının teknolojiye olan yatkınlığı. Üçüncü sebep; cep telefonu sektörünün geldiği nokta. Sonuçta 62 milyon abone var ve kullanım alışkanlıkları dünyanın önünde. Dördüncü sebep ise temassız ödeme teknolojisinin Türkiye’de geldiği nokta. NFC’nin yaygınlaşması için sahadaki terminal sayısının belli bir noktaya gelmesi gerekir. Türk insanı da temassız ödemeyi benimsedi. Tüm bunlar, ödeme sistemlerinin hayatımıza ne kadar entegre olduğunu da gösteriyor.”

Kayıt dışı ekonomiye karşı mobil cüzdan

Güney’e göre, mobil ödeme önemli. Çünkü Türkiye’de yüzde 45 gibi nüfusun önemli bir bölümü bankacılık sistemi ile tanışmamış durumda. Ama bu kesimin cep telefonu sahibi olduğuna dikkat çeken Güney, “Bu kesim ödeme de yapıyor ve onları kayıtlı ekonomiye alabiliriz ve böylece kayıtdışı azalır. Gelecek 5 yıl içinde 13 milyon kişinin mobil cüzdanı olacak. Bu alanda farkındalık yüksek ve insanlar, cep telefonlarıyla bu uygulamaları yönetebileceklerini biliyorlar. MasterCard’ın mobil ödeme ve e-bankacılık ile ilgili 2 güncel araştırmasına göre, son beş ayda Türkiye’de Mobil Cüzdan’la ödeme yapma fikri yüzde 36’dan yüzde 60’a çıktı. Türkiye’de her üç kişiden biri de halihazırda ödemelerini cep telefonlarıyla yapabileceğinin bilincinde. MasterCard Advisors ise, 30 yaş altındaki tüketicilerin cep telefonları ile alışveriş yapma yönündeki taleplerinin yüzde 67 oranında arttığını belirtiyor” dedi.

Güney, 2012 yılı önceliklerini ‘banka kartlarının daha sık kullanımı için çalışmalar yapmak’ olarak gösterdi. Banka kartı kullanımını artırırken, şehir kartı programını farklı şehirlerde de hayata geçirmek istediklerini vurgulayan Güney, ön ödemeli kartlarla farklı uygulamaların da hayata geçeceğini ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun