Mobil 24 ARALIK 2008 / 08:41

Mısır'da 4300 yıllık mezar bulundu

Yapılan incelemeler keşfedilen iki mezarın, bölgede zamanında inşaa edilecek oldukça büyük bir mezarlığın başlangıcı olduğunu gösteriyor

Yapılan incelemeler keşfedilen iki mezarın, bölgede zamanında inşaa edilecek oldukça büyük bir mezarlığın başlangıcı olduğunu gösteriyor


Mısır’ın önde gelen arkeologlarından Zahi Havas, Kahire'nin 12 metre uzağında Sakkara bölgesinde devam eden kazı çalışmalarında 4,300 yıl öncesine ait iki yeni mezar keşfettiklerini açıkladı. Bu keşif, eski Mısır Krallığı’nın başkenti Memfis'in nekropolündeki kısımlardan biri olan Sakkara’da daha keşfedilecek çok şey olduğunu ortaya çıkardı. Birinci hanedandan ve ikinci hanedandan birçok kralın mezarı başkent Kahire’nin güneyindeki Sakkara bölgesinde bulunuyor.


Yaklaşık 1 metre genişliğinde, 2.75 metre uzunluğundaki mezarlardan birinde, girişin üstünde, mezarın Yaamat isimli bir adam için yapıldığı ve nasıl biri olduğu anlatılıyor. İkinci mezar ise ilk mezarın iki katı büyüklüğünde, üstünde oturan bir kadın görüntüsü ve yazıtlar yer alıyor.  


Eski kazı çalışmaları, bölgenin en önemli ve en eski yapılarından olan ve mimar İmhotep’in Kral Djoser için yaptığı Basamak Piramiti (Step Pyramid) diğer adıyla Sakkara Piramiti’nin çevresindeki alanda gerçekleşiyordu. İki mezarın bulunduğu alanın büyük kısmı daha önce hiç kazılmamıştı. Yeni alanda bulunan bu iki mezar, Kral mezarlıklarının düşünülenden çok daha büyük bir alana yayıldığını gösteriyor.


Mısır Antik Tarih Konseyi Başkanı Zahi Havas, kazı çalışmalaranın devam edeceğini ve bulunacak yapıtların Eski Krallığın dört bin yıl önce hüküm süren 5. ve 6. hanedanlıklarını yeniden aydınlatacağını söyledi.


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun