Mobil 23 ŞUBAT 2011 / 17:09

Minik mobil ödeme noktası Square işlem masraflarını düşürdü

Amerikalı şirket Square; küçük ölçekli iş dünyasını rahatlatacak bir adım daha atarak kredi kartı işlemlerinde işlem bedelini ortadan kaldırdığını duyurdu.Square, kredi kartı işlemi için iPhone ve Android telefonların girişine takılan küçük bir plastik araç kullanıyor. Müşteriler telefonun ekranına dokunarak imzasını atıyor. Satıcılar da her satış karşılığında Square’a belli bir yüzde ödüyor.

Financial Times’ın haberine göre, mobil ödeme şirketi, daha önce satıcıların her satın almasında yüzde 2,75 pay, buna ek olarak satıcıların küçük smartphone kredi kartı okuyucusunu her okutmalarında da yüzde 15 maktu işlem bedeli alıyordu. Şirket, son aldığı kararla bu ekstra maktu bedeli düşürdü.Square geçtiğimiz Ekim ayında hayata geçti ve o günden bugüne, bu servisten yararlanmak için 300 bin kişi üye oldu. Şirketin rakibi Intuit halen GoPayment sistemiyle işlemlerin yüzde 15’ini yürütüyor ve VeriFone da işlemlerin yüzde 17’sini alıyor.Square’ın fiyat indirimi sadece kredi kart süreçlerini sadeleştirmek adına bir adım değil. Şirket aynı zamanda basit hizmetleri karşılığında sadece nakit kabul eden milyonlarca girişimciyi de bu yolla kazanmayı hedefliyor. Şirketin rakipleri Intuit ve VeriFone ise kendi mobil kredi kart ödeme sistemleri ile daha farklı yapıları çekiyor.Kredi kartı ücret yapıları çok karmaşık. Çünkü her kredi kart işlemi farklı oranlara tabi tutuluyor ve bu farkı da; kullanılan kredi kartının tipi, işin türü, işin büyüklüğüne göre değişen banka komisyonları belirliyor. Önemli sayıda tüketici ise bu yola hiç girmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun