Mobil 27 AĞUSTOS 2009 / 07:48

Mini Cooper 50. yaşını kutluyor

John Lennon, Peter Sellers ve Steve McQueen gibi yıldızların da tercih ettiği efsanevi Mini Cooper 50 yaşında.

John Lennon, Peter Sellers ve Steve McQueen gibi yıldızların da tercih ettiği efsanevi Mini Cooper 50 yaşında.


İngilizlerin Ağustos 1959'da piyasaya çıkardığı Mini Cooper, 50. yaşını kutluyor. Mini Cooper, piyasaya çıkmasından sonra hem ticari başarı yakalamış, hem de 60'lı yılların bir ikonu haline gelmişti.

Mini, doğuşunu İngiliz BMC'nin mühendis Alec Issıgonis'in, "Performansı ve alışkanlıkları bozmadan mümkün olan en küçük arabayı yarat" felsefesine borçlu. Issigonis motoru enine, vites kutusunu da motorun altına yerleştirmeye karar vermiş ve iç mekanı muhafaza ederek aracın 3 metre kadar küçülmesine imkan sağlamış. Mühendis, aracı yere daha da yaklaştırmış.

Sonraki yıllarda, Mini'nin Monte Carlo rallisini 3 kez kazanması satışları tavana vurdurmuş.Mini'nin esas ticari başarısı ise, John Lennon, Peter Sellers ya da Steve McQueen gibi yıldızların onu tercih etmesi ve efsanevi grup Beatles'ın 1967'de Magical Mystery Tour" filminde, 1969'da "The Italian Job"ta görülmesiyle yakalanmış.

Mini imalatı 1994'te BMW tarafından satın alınacak olan Rover'a geçti. 4 Ekim 2000'de son Mini fabrikadan çıktı. BMW Mini'yi, 2001 yazında yeniden çıkardı.Ancak ekonomik kriz, şubat ayında BMW'yi de etkiledi ve Londra'nın kuzeybatısında, Oxford yakınlarındaki tek Mini fabrikası çalışanlarının yüzde 19'unu işten çıkarmak zorunda kaldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun