Mobil 26 AĞUSTOS 2011 / 15:48

Milyonlarca telefon numarası internette satılıyor!

Milyonlarca telefon numarası internette satılıyor

Uyanık girişimciler, üç GSM operatörüne ait 110 milyon numarayı ele geçirerek 708 TL karşılığında internette satışa çıkardı. BTK inceleme başlattı.Bir zamanlar her evde ya da işyerinde telefonların yanı başında duran fihristin yerini cep telefonu fihristi aldı. Kişinin mahremiyet sınırları içine giren cep numaralarını ele geçiren birtakım uyanık girişimciler, üç operatöre de ait olan 110 milyon numarayı 708 TL karşılığında satışa çıkardı.

Birçok sektörde pazarlama aktivitelerinde en güçlü silah olarak kullanılmasına fırsat tanıyan cep fihristi, kontör dolandırıcılığı gibi kötü maksatlı kullanıma da fırsat vermesi açısından büyük bir tehlike arz ediyor.

‘Veritabanından aldık’

Radikal'İn haberine göre; “Türkiye GSM Rehberi”, 1M Net-Pa adlı şirket tarafından pazarlanıyor. Şirket, bir CD içinde kurye ile alıcının ayağına kadar ulaştırdığı rehberi ‘Operatörlerin veritabanından alınmıştır’ iddiasıyla pazarlıyor.

Rehberde iki GSM operatörünün faturalı ve faturasız tüm kayıtlı numaraları bulunurken, bir operatörün ise abonelerine ait yaşadığı şehir, adresi, yaşı, ilgi alanları gibi tüm kişisel bilgileri yer alıyor. Geçen yıllarda GSM sektöründe bilgilerin sızdırılması ile ilgili bazı iddialar üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu cezalar kesmişti.

Rehber ile neler yapılabilir?

- Bankalar, mağazalar ve marketler, reklam amacı ile hedef kitlelerine yönelik mesaj veya sesli arama yapabilir.

- Telefon sapıkları istedikleri cinsiyet ve yaş aralığındaki kullanıcılara ulaşabilir.

- Toptan tedarikçiler, hedefledikleri bölgedeki şirketler ile bağlantıya geçebilir.

- Kontör dolandırıcıları ’7’den 70’e herkese ulaşabilir ve ünlü isimlerle bağlantıya geçilebilir

Numaralar test edildi

Radikal gazetesi çalışanlarının kendi numaralarını ve yakın çevresini rehberdeki numaraları test etti ve doğru olduğu görüldü. Test ettiğimiz ve ulaştığımız numaralar arasında iş, sanat ve spor dünyasından birçok ünlü isim de yer alıyor.

Fatura tutarları bile var

- ‘Türkiye GSM Rehberi’nin içinde iki klasör yer alıyor. Bir klasörde sadece ‘word’ belgesinde abone numaraları bulunuyor.

- Diğer klasörde ise numaraların profesyonel kullanımı için özel bir program yer alıyor.

- Bu programda abonelerin numaralarının yanı sıra adı, soyadı, yaş, cinsiyet, yaşadığı bölge, fatura adedi ve tutarlarına kadar ayrıntı alınabiliyor.

- Aboneler gruplandırılarak özel bir hedef kitle bile oluşturulabiliyor. Örneğin, İstanbul Avrupa yakasında yaşayan, 18-25 yaşındaki erkek kullanıcılara ulaşabilmek mümkün. Öte yandan hedef kitlenin fatura adedi ve tutararına göre de bir gruplandırma yapılabiliyor.

MOBİSAD: Operatörlerin koruması gerekiyor

Rehberde kişisel bilgilerin bulunmasının suç olduğunu dile getiren Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Abdullah Raşit Gülhan, GSM operatörlerinin imtiyaz sözleşmesinde konu ile ilgili yükümler olduğunu ifade etti. Gülhan “Tüm operatörlerin bütün kişisel verilerinin korunması gerekiyor. Bu bilgilerin GSM operatörlerinin veritabanından nasıl alındığı da önemli bir konu. Bu önemli bilgiler korsanlar tarafından alınmış olabilir. Operatörlerin bu konuda hassas olması gerekiyor” diye konuştu.

Toplama, yayma, kaydetme, silme suç

2004’te Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu tarafından düzenlenen ‘Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik’te kişisel bilgilerin toplama, kaydetme, hazırlama, yükleme, uyarlama, değiştirme, geri çağırma, danışma, kullanma, aktarma yoluyla açığa vurma, yayma, erişilebilir hale getirme, düzenleme, birleştirme, engelleme, silme gibi uygulamaların suç olduğu belirtiliyor.

Turkcell’den açıklama geldi

Turkcell’den konuyla ilgili yapılan açıklamada kendi abonelerinin kişisel belgelerinin satılan CD’de bulunmadığı vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi;

“26.08.2011 tarihli Radikal gazetesinde üç operatörün abonelerine ait telefon ve kişisel bilgilerin ‘1M Net-Pa’ adlı şirket tarafından satılan CD'de yer aldığı yönünde bir haber yayınlanmış olup, bahsi geçen haberdeki Şirketimize yönelik iddialar gerçek dışıdır. CD’de Turkcell abonelerine ait herhangi bir kişisel bilgi bulunmamaktadır.”

BTK soruşturma başlattı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), "cep telefonu bilgilerinin internet üzerinden satışa sunulduğu" iddiasına ilişkin inceleme başlattı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun