Mobil 19 KASIM 2015 / 10:48

Migros mobil ödeme güvenliğini KOBIL’e emanet etti

İsviçre merkezli Migros Kooperatif Şirketi, Ağustos ayı sonu itibariyle müşterilerinin cep telefonları internete bağlı olmasa dahi mobil üzerinden ödeme yapmasını mümkün kılan uygulamasını sundu.

İsviçreli şirket ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılması için ise KOBIL tarafından sağlanan mIDentity güvenlik platformunu kullandı. Şirket bu sayede uygulamayı ve kullanıcıların kimlik bilgilerini sanal saldırılara karşı koruma altına almış oldu. KOBIL aynı zamanda arka-plandaki güvenlik altyapısını ve Migros ödeme sunucuları ile ödeme sistemleri hizmeti veren şirketler arasındaki iletişimi de sağladı.
 
Müşterilerin ödemelerini gerçekleştirmesi için nakit, kredi kartı ya da banka kartı kullanması gerekmiyor. Ödeme yapacak kişinin yapması gereken tek şey akıllı telefonları üzerinden açacakları uygulama ile ödemesini gerçekleştirmek. Bu, müşteriler için oldukça kolay ve hızlı bir yöntem. Migros uygulaması ile entegre edilmiş ödeme fonksiyonları, ödeme yapacak kişinin kimlik bilgileri ile ödeme yöntemlerini de içeren 2D kod üretiyor. Kasada taranan bu kod, Migros ödeme sunucularına gönderiliyor ve buradan ödemeye nihai onayı verecek kuruma aktarılıyor. Arka plandaki işlemler dahil tüm ödeme süreci, nakit ya da banka/kredi kartı ile yapılan geleneksel ödemeyi de geride bırakacak bir sürede tamamlanırken aynı zamanda müşteriye hem kolay hem de güvenli bir ödeme hizmeti sunuluyor. 
 
NFC olarak bilinen Yakın Alan İletişimi teknolojisine de bağlı olmayan uygulama, Apple ve Android akıllı telefonlarda çalışırken özel bir donanıma da ihtiyaç duymuyor. Telefonun internet bağlantısı olmadığında dahi ödeme fonksiyonu çalışmaya devam ediyor.
 
Migros, uygulamanın güvenliği için de  merkezi Almanya’nın Worms kentinde olan KOBIL’in sunduğu mIDentity güvenlik platformunu kullanıyor. Uygulamanın güvenliğini garanti altına alan platform yine KOBIL’in sunduğu App Güvenlik Aracı (AST) sayesinde geliştirildi. Bu araç içerisinde 2D kodlar da üreten birçok güvenlik mekanizması yer alırken debugging ve ters mühendislikten korunma, güvenlik sensörleri (jailbreak ve malware tespiti), bilinen run-time saldırılara karşı yazılımı daha da güçlendiren metotlar, şifreleme, uygulamaya özel sertifikalar için güvenilir anahtar depolamaları, işletim sisteminden bağımsız güvenilir sertifikasyon mekanizmaları gibi entegre edilmiş birçok güvenlik fonksiyonu yer alıyor. Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) ayrıca, zarar verici diğer uygulamaların da Migros uygulamasına erişimini engelliyor.
ETİKETLER : Migros Kobil Mobil ödeme
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun