Mobil 26 OCAK 2012 / 16:24

Microsoft, Windows Phone kullanması için Nokia’yı 250 milyon dolara ikna etmiş

Nokia: "Microsoft bize 250 milyon dolar verdi"

Nokia, Windows Phone’u kabul etmek karşılığında Microsoft’tan 250 milyon dolar aldığını resmen kabul etti. Microsoft’un mobil işletim sistemi pazarındaki fetih hareketi, Windows Phone’un yaygınlaştırılması çalışmalarıyla sürüyor. Öyle ki şirketin Nokia ile 2011’in Şubat ayında imzaladığı anlaşmada 1 milyar dolarlık bir hibede bulunacağı iddia edilmişti.

Finlandiyalı cep telefonu üreticisinin bugün açıkladığı 2011 son çeyrek finansal raporu, aynı zamanda şirketin bu çeyrekte Microsoft’tan 250 milyon dolar aldığını ortaya koydu. Rapord bedelin ‘platform geliştirme desteği’ adıyla aktarıldığı belirtildi.

Cihaz başına 27 dolardan az ödeyecek

Nokia ile Microsoft işbirliği bununla da sınırlı kalmıyor. Anlaşmaya göre Nokia, Microsoft’a, Windows Phone ile satışa sunduğu her telefon için daha az bir bedel ödeyecek. Bu da Nokia’yı HTC ve Samsung’dan daha avantajlı hale getiriyor. ZTE ay başında yaptığı açıklamada cihaz başına ödediği bedeli 27 dolar olarak açıklamıştı.

Daha önce yayınladığımız habere göre, Microsoft’un bir milyar dolardan fazla para ödemesinin yanı sıra Nokia’nın Windows kullandığı her telefon için Microsoft’a ödeme yapacağı da yapılacak anlaşmanın içinde yer alıyordu. O dönemde anlaşma henüz imzalanmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, anlaşmanın 5 yıldan uzun bir süreyi kapsadığı bildirilmişti. Microsoft işletim sistemini tercih ettiğini 11 Şubat’ta açıklayan Nokia’nın hisseleri de kısa süre içinde yüzde 26’lık keskin bir düşüş görmüştü.

Diğer haberimiz için tıklayın.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun