Mobil 08 AĞUSTOS 2012 / 10:14

Microsoft ve Nokia Android’den milyarlarca dolar kazanıyor

Devler Android’den milyarlarca dolar kazanıyor

Telekom sektöründe patenti elinde bulunduran şirketler, akıllı telefon piyasasında yeterince başarılı görünmese de milyarlarca dolar gelir elde ediyor.Microsoft, 2003 yılında telif haklarıyla ilgili lisanslama programı sayesinde oldukça gelir elde ediyor. Bugüne kadar 1100’ün üzerinde lisans anlaşması yapan şirket, gelir kaynaklarını da çeşitlendirmiş ve artırmış oluyor.

Windows Phone ile bugüne kadar yeterince gelir elde edemeyen Microsoft, Nokia ile yaptığı anlaşmanın ardından çıkışa geçmeyi hedefliyor. Şirket eğer bu anlaşmada başarılı olamasa bile yaptığı telif anlaşmalarıyla zaten istediğini alıyor.

Örneğin, Samsung ve HTC ile geçtiğimiz yıl anlaşan Microsoft, Android üreten iki şirketten de telefon başına ücret alıyor. HTC sattığı her telefon için 10 dolar öderken, şu anda akıllı telefon piyasasının zirvesinde yer alan Samsung telefon başına 12-13 doları Microsoft’a veriyor. Bunun dışında kalan, diğer Android üreticilerinin birçoğu da benzer ücretleri ödüyor. Microsoft, Nokia ile yaptığı anlaşmada bile bu denli para kazanamıyor. Zira şirket, Nokia’ya her çeyrek ortalama 250 milyon dolar öderken, her Nokia telefondan ortalama 20 dolar kazanıyor.

Nokia da patentleriyle ayakta kalıyor

Bu arada Android üreticileri ödemelerini sadece Microsoft’a yapmıyor. Birçok patenti elinde bulunduran Apple, Nokia, RIM, HP ve Oracle da her biri ortalama 10 dolardan cihaz başına 50 dolar gider yaratıyor.

Bir başka örnek de zor durumda olduğu konuşulan Nokia için verilebilir. Fin şirketi her Apple cihazı için ortalama 10 dolar patent bedeli alıyor. Yani sadece iPhone’un bugüne kadar 120 milyon adet sattığını düşünürsek, bir milyar doların üzerinde bir bedel Nokia’nın oldu. Nokia, GSM ile ilgili patentlerin yüzde 67’sini elinde bulunduruyor. Şirketin telekomla ilgili 10 binden fazla patenti bulunuyor.

Önümüzdeki dönemin teknolojisi olarak bilinen 4G ya da LTE teknolojisi konusunda da Nokia monopol durumda bulunuyor. Bu sebeplerle Nortel'in patentlerini satacağını açıklamasının ardından birçok şirket talepte bulundu ve 4,5 milyar dolara, içinde Apple ve Microsoft’un da olduğu altı şirketten oluşan bir konsorsiyuma sattı. Konsorsiyumun diğer üyelerini Sony, Research In Motion, Ericsson ve EMC oluşturdu.

Google'ın da Motorola Mobility'yi satın almasının ardında yatan gerçek de GSM teknolojilerindeki patentler oldu. Satın almanın ardından Motorola’nın 17 bin patenti Google’ın oldu. Ayrıca ilk cep telefonunu yaklaşık 30 yıl önce tanıtan Motorola’nın 7 bin 500 patent başvurusu bulunuyor. Bu hamleyle Google, önemli rakipleri Apple, Microsoft ve Oracle’ın önünde akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazlar konusunda avantaj sağlamayı hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun