Mobil 19 HAZİRAN 2012 / 08:40

Microsoft'tan tablet ve ultrabook karışımı: Microsoft Surface

Microsoft'tan tablet ve ultrabook karışımı: Microsoft Surface

Beklenen oldu ve Microsoft, iPad rakibini tanıttı. Tabletin en dikkat çekici yanı, üzerinde bulunan kılıfın aynı zamanda bir klavye olması. Microsoft'u bekleyen en önemli tehditse kendi üreticileriyle karşı karşıya gelmesi.Apple’ın son yıllardaki çıkışının yanında beklentileri karşılayamayan Microsoft, kendi tasarımı olan tabletlerini tanıttı. İlk kez ARM işlemci üzerinde koşan ürünlerini tanıtan şirket, tablet ile son dönemlerin en fazla ilgi gösterilen cihazları ‘ultrabook’ arasında bir tabletle kaşımıza çıktı.

Tanıtım sırasında konuşan yazılım şirketinin CEO’su Steve Ballmer, Surface’in “bilgisayarların ortaya çıkış anlamına uygun olarak üretkenlikten vazgeçmeden” eğlence cihazı olacağını aktardı.

Windows RT işletim sistemi ile giriş seviyesinde ARM işlemci kullanırken, Windows 8 Pro işletim sisteminde Intel işlemci yer alan Surface’in özelliklerine bakıldığında iki adet USB yuvası, iki kamera, 1366’ya 768 ekran çözünürlüğü göze çarpıyor. Ayrıca boyutlarına göre iPad ile kıyaslandığında yaklaşık 0.1 milimetre daha ince olan tablet, çok az bir fakla daha ağır. 10.6 inç ekran genişliği bulunan tabletlerde Gorilla Glass ekran bulunuyor.Belki de tanıtılan tabletin en dikkat çekici özelliği ise Apple’ın iPad 2 ile hayatıma getirdiği ekran kılıfının geliştirilerek bir klavyeye dönüştürülmüş olması.

Microsoft bu hamleyle kendi donanım üreticilerini karşısına alma tehlikesi de yaşıyor. Zira daha önce Xbox ile başarı yakalayan şirket, bu alanda herhangi bir iş ortağını karşısına almamıştı. Toshiba, Acer, Samsung, Asus ve HP gibi üreticilerin vereceği tepki şimdiden merak konusu.Eylül ya da Ekim ayında giriş sürümü piyasada olacak

Microsoft’un gerçekleştirdiği hatalardan biri de cihazın tanıtılması ancak fiyat ilgili bilgi verilmemesi oldu. Sadece ARM tabletler ya da Intel Ultrabook’ların fiyat aralığında olacağı aktarıldı.

İlk görünüşte oldukça çekici ve piyasada rekabetçi olabilecek bir ürün gibi görünen Surface’in RT sürümü Windows 8’in piyasaya sürülmesiyle karşımızda olacak. Surface Pro ise 90 gün sonra piyasaya sürülecek. Windows 8’in Eylül ya da Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.Tabletin tanıtımının ardından uzun süre sonra piyasaya sürülecek olması Microsoft için dezavantaj getirebilir. Apple’ın bu konudaki net tavrı, tanıtımdan kısa süre sonra piyasaya sunmak ve bu oldukça da başarı sağlıyor. Surface aylar sonra bu kadar ilgi çekici kalmayabilir.

Microsoft daha önce müzik çalar Zune ve telefonu Kin’i piyasaya sürmüş ancak beklentilerin altında kalarak iki üründen de vazgeçmişti. Şirketin başarılı olduğu tek donanım ürünüyse Xbox oldu. Surface’in başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek.

İşte Windows Surface'in dramatik videosu,

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dpzu3HM2CIo[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun