Mobil 26 TEMMUZ 2012 / 10:57

Microsoft Surface beklenenden daha pahalı olacak

Microsoft Surface beklenenden daha pahalı olacak

Geçtiğim ay tanıtımı yapılan ve oldukça ses getiren Microsoft Surface’ın hangi fiyat aralıklarında satışa sunulacağı yavaş yavaş belli olmaya başladı. Haziran ayı sonlarında tanıtılan ve iPad’e rakip olacağı iddia edilen Surface, beklenenden daha yüksek fiyatlarla raflardaki yerini alacağa benziyor. İsveçli bir perakende sitesinde listelenen tablet, Microsoft’un daha önce yaptığı açıklamalarda geçen fiyatlarda biraz daha yüksek fiyatlara sahip. 32 GB’lık Windows RT işletim sistemli en düşük model 1830 liraya listelenirken, Intel Ivy Bridge işlemcili 128 GB’lık Windows 8 Pro işletim sistemli en üst seviye model 3900 liraya listelenmiş durumda.

Microsoft, yıllardır takip ettiği politikadan vazgeçerek, iş ortaklarına rakip oldu. Apple’ın yıllardır izlediği, ‘tamamen kendi üretimi’ cihaz politikasını benimseyen şirket, bu şekilde iPad’e rakip olmayı amaçlıyor. Konuya bu çerçevede bakıldığında, üst düzey bir tablet geliştiren Microsoft’un, ürününü bu fiyatlara satacak olması pek de sürpriz değil.

26 Ekim tarihinde raflardaki yerini almaya başlayacak olan Surface tabletlerin, iPad’in tablet pazarından hakimiyetini kırıp kıramayacağını ilerleyen tarihlerde göreceğiz.