Mobil 03 OCAK 2013 / 11:45

Microsoft'a göre Google, WP 8 için YouTube gelişimini engelliyor

Microsoft, Windows Phone 8’deki YouTube uygulamasının, Android ve iOS sürümlerinden 'farklı' ve 'eksik' olmasının sorumlusu olarak Google’ı gösterdi. Yaklaşık 2 yıldır tam kapasiteli bir YouTube uygulamasını Windows Phone üzerinde kullanamayan Microsoft, önceki sürümlerde olduğu gibi Windows Phone 8’de de aynı sorunla karşı karşıya kaldı. Şirket, bu sorunun tamamen Google’dan kaynaklandığını belirtirken, kısa vadede bu sorunun giderilmesinin güç olduğunun altını çizdi.

Şikayetin temelinde, üçüncü tarafların YouTube’un meta verilerine ve video oynatma arayüzüne erişim sunan resmi YouTube API’larının eksikliği yer alıyor. Microsoft, Google’ın bu tavrını tekelcilikle suçluyor. Şirket bu konuda Google’ı suçlarken, hali hazırda kullanılan YouTube uygulamasının kendilerinin tarafından geliştirildiğini ve bu sebeple Android ve iOS platformlarındaki gibi zengin özelliklere sahip olmadığının altını çizdi.

Google tarafı yaptığı açıklamayla Microsoft’un iddialarını reddetti. Açıklamada, Windows Phone kullanıcılarının, kendilerinin HTML 5 bazlı siteleri üzerinden YouTube’u kullanabilecekleri belirtilirken, yıllardır Microsoft’la birlikte Windows Phone için YouTube uygulamasını zenginleştirmek için çalıştıkları belirtildi.

Her ne kadar Google yaptığı açıklamayla Microsoft’un iddialarını reddetse de, pazarda bulunan ‘güçlü’ rakip sayısını ikiye çıkartmak istemiyor gibi görünüyor.
ETİKETLER : Google microsoft youtube
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun