Mobil 20 EKİM 2011 / 14:15

Microsoft’un nesi çıksa süper olurdu?

Microsoft’un sizce nesi çıksa süper olurdu?

Teknoloji şirketine mobil işletim sistemi geliştirmek yetmedi, şimdi de akıllı telefonlarıyla pastadan pay almak istiyor.Hızlı büyüyen akıllı telefon pazarında, işletim sitemleri sınıfında Apple ve Google’ı izleyen Microsoft, gelecek haftalarda Mango destekli cihazlarını Nokia, Samsung ve HTC gibi büyük üreticilerle üretecek. Apple ve Android telefonların egemenliğindeki akıllı telefon sektörünün hızlı gelişimine yanıt vermekte geç kalan Microsoft, bu açığı kapatmayı hedefliyor ama bazı analistlere göre, Microsoft’un onları yakalaması çok da kolay olmayacak.

Microsoft’un bu açıklamasının denk geldiği dönem de enteresan. Çünkü bu açıklamadan bir gün önce de Samsung ve Google, Hong Kong’da yaptıkları ortan basın toplantısıyla yeni Ice Cream Sandwich işletim sistemi destekli ilk akıllı telefonu duyurmuştu.

Yeni Mango işletim sistemli el cihazları için Microsoft, ABD, Avrupa ve Çin’i öncelikli pazarlar olarak görüyor. Analistlere göre, fiyat aşağı indikçe gelişmekte olan pazarlar büyük bir fırsat halini alıyor. Ama Batı Avrupa ve ABD pazarı için de benzer bir potansiyel var. Çünkü fiyat aşağı geldikçe, daha çok insan akıllı telefon pazarında yerini alıyor.

Android Pazar payı yüzde 40 olacak

IDC analistlerinin tahmini, Android’in pazar payının 2010 yılındaki yüzde 20 seviyesinden bu yıl yüzde 40’lara çıkacağı yönünde. Apple’ın iOS’unun ise 2010 yılındaki yüzde 15’lik payını yüzde 20’lere çıkartması bekleniyor. Nokia’nın Symbian platformunun ise payının düşmesi bekleniyor. Analistlere göre, Windows akıllı telefonlar için 30 binden fazla uygulama var. Oysa Apple’ın App Store’unda yaklaşık 500 bin uygulaması yer alıyor.

Microsoft, Mango el cihazlarını, ilk kez Çin piyasasında gelecek yıl tanıtacak. Dünyanın en büyük mobil telefon pazarı olan Çin’de 900 milyondan fazla kullanıcı var. Ama bunların sadece bir bölümü akıllı telefon kullanıcısı ve bunların da önemli bir bölümü Apple’ın iPhone ve Samsung’un Galaxy’sini kullanıyor. Microsoft yetkilileri, Çin’de Lenovo ve Huawei gibi diğer şirketlerle görüşme yapıp yapmadıkları konusunda ise bilgi vermemeyi tercih ediyor.

Öte yandan, Microsoft Samsung ve HTC Mango akıllı telefonları ABD ve Avrupa pazarında gelecek haftalarda kullanıma sunacak. Bazı pazarlarda bu yapıya Nokia da katılacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun