Mobil 22 ŞUBAT 2012 / 17:30

Mesajlaşma uygulamaları operatörlere geçen yıl 13,9 milyar dolar kaybettirdi

Sosyal mesajlaşmanın zararı 13,9 milyar dolar

Sosyal mesajlaşma uygulamalarının mobil ağ operatörlerine ‘yitirilen SMS geliri’ olarak maliyeti geçen yıl 13,9 milyar dolar oldu. Analiz şirketi Ovum; Whatsapp, Blackberry Messenger ve Facebook Chat gibi popüler mesajlaşma uygulamalarının küresel kullanımıyla ilgili bir araştırma yayınladı. Raporun sonuç bölümünde, “Büyük internet oyuncularına karşı mücadele etmek için mobil operatörlerin birlikte çalışması gerektiği” yorumuna yer verildi.

BBC News’ın yer verdiği rapor, önde gelen ve akıllı telefonlarda ağırlıklı olarak kullanılan sosyal mesaj uygulamalarından elde edilen istatistikleri bir araya topluyor. Çok tanınmış popüler sosyal ağlara ek olarak, bu çalışmada, MXit gibi özellikle Güney Afrika’da yoğun olarak kullanılan yerel uygulamalara da yer veriliyor.

Sosyal mesajlaşma uygulamaları, mesaj göndermek için nispeten daha pahalı SMS sistemi yerine, akıllı telefonun internet bağlantısını kullanıyor. Ancak söz konusu çalışmada, sosyal mesajlaşmanın sonucu artan internet kullanımının mobil veri maliyetlerinde yarattığı artışın operatörlere sağladığı ek gelire değinilmiyor.

Araştırmayı hazırlayan Neha Dharia ise, operatörlerin, soysal mesajlaşma dünyasının büyük oyuncularıyla yakın temas kurması gerektiğini belirterek, “Operatörler; uygulama geliştiricileriyle işbirliklerine, son kullanıcı verisini paylaşmaya, kullanıcının sosyal bağlarıyla entegrasyonuna izin vermeye açık olmalı. Cihaz üreticileriyle yakın temas da önemli. Çünkü bunlar, bazı popüler sosyal mesaj uygulamalarını kontrol ediyor” dedi.

Enders mobil analisti James Barford’a göre, büyük veri toplamının içinde sosyal mesajlaşma tüm mobil iletişimde çok küçük bir paya sahip. Birçok insanın bu tarz uygulamalar kullandığına dikkat çeken Barford, “Böylece maliyet avantajı elde ediyor, e-posta gibi farklı iletişim metotlarını devre dışı bırakıyorlar. Benzer sonuçlar ortaya koyan çok araştırma var. Bu büyüyen tehdit, doğru fiyatlandırma ve maliyet yönetimiyle yönetilebilir. Çünkü insanlar iletişim için mobil ağları hala kullanıyor ve bunun için ödeme yapmaya hazırlar” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun