Mobil 22 ARALIK 2009 / 07:45

Mercan kayalığında kafatası olmayan iskeletler bulundu

3 bin yıllık, kafatası olmayan iskeletler Pasifik Okyanusu'nda bulundu.

3 bin yıllık, kafatası olmayan iskeletler Pasifik Okyanusu'nda bulundu.


Bir grup arkeolog 2008-2009 yılında Vanuatu bölgesinde eski bir mercan kayalığını kazmaya başladığında, kayalığın eski zamanlardan kalma bir mezarlığa hizmet ettiğini keşfetti. Bugüne kadar kazılarda bulunan 71 iskelet, adanın yerlileri ve onların cenaze ayinlerine dair ilginç bilgiler veriyor.

Stavanger Üniversitesi Norveç Arkeoloji Müzesi Araştırma Başkanı Mads Ravn, "Adada yaşayan yerliler ölülerine nazik davranmamışlar. İskeletlerin kafatası olmamasının yanı sıra mercan kayalığı oyuğuna girmesi için ölülerin bir kısmının kolları ve bacakları kırılmış. Ayrıca ölüler önce çürümeye bırakılmış sonra yakılmış" açıklamasında bulundu.

Vanuatu, Avustralya'nın doğusunda bulunan 83 adadan oluşan bir devlet. Bilim adamlarına göre Vanuatu bölgesinde yaşamla ölüm arasında aslında pek bir fark yok çünkü ölüler, yaşayanların öldükten sonra bile hayatlarında yer alıyor. Bu ritüele göre o zamanlar, insanlar atalarının kafataslarını evlerinde sergiliyordu. Mads Ravn ise "İskeletlerin kafataslarının olmamasının sebebi belki de bu anlayıştır" diyor.