Mobil 07 NİSAN 2009 / 08:30

Medeniyetler İttifakı Diyalog Kafe’lerle güçlenecek

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı ve Cisco, kültürler arası iletişimin güçlendirilmesi amacıyla Diyalog Kafe girişimini başlattı.

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı ve Cisco, kültürler arası iletişimin güçlendirilmesi amacıyla Diyalog Kafe girişimini başlattı.


Diyalog Kafe, dünyanın farklı bölgelerinden gençleri bir araya getirerek sosyal, çevresel ve ekonomik konularda fikir alışverişinde bulunmaları amacıyla tasarlanan vizyoner bir girişim.


İlk Diyalog Kafe’ler Ekim ayından itibaren İstanbul, New York, Londra, Paris, Amman, Doha ve Şangay kentlerinde kurulacak. Diyalog Kafe’lerde gerçekleştirilecek gerçek boyutlu ve Yüksek Çözünürlüklü (HD) video ve ses bağlantısı ile farklı kültürlerden insanların birbirlerinden kilometrelerce uzakta bulunsalar da bir araya gelerek ilgi duydukları konularda konuşabilmeleri amaçlanıyor.


Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı ve Cisco işbirliğiyle başlatılan Diyalog Kafe, herkesin katılımına açık bir girişim ve hali hazırda Anna Lindh Vakfı, Calouste Gulbenkian Vakfı ile Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) tarafından destekleniyor. Eylül 2008’de başlayan girişim şimdilik üniversitelerin katılımıyla araştırma safhasında.


İstanbul Bilgi Üniversitesi, New York Üniversitesi ve University of Arts London’dan öğrenciler, Cisco’nun sunduğu ileri düzey görüntülü iletişim teknolojisi TelePresence’ın insanlar arası diyalogun geliştirilmesi ve kültürlerle medeniyetlerin birbirini anlaması yönünde nasıl kullanılabileceğini araştırıyor.


Zamanla Diyalog Kafe’lerin daha geniş bir küresel örgütlenmeye dönüşerek sağlık, sürdürülebilir kentsel gelişim, gençler arasında okuryazarlığın artırılması gibi alanlarda çözümler üretilmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun